2687 Переглядів
Свято Покрови Пресвятої Богородиці та 70-річчя утворення УПА стало великим дійством у Щирці. Сотні,тисячі людей практично з усієї Пустомитівщини зібралися на подвір’ї «Музею пам’яті жертв сталінських репресій», щоб вшанувати українських героїв. Серед них сивочолі учасники, яким сьогодні по 80-90 років, – живі свідки тих подій, які у важких умовах боролися проти двох тоталітарних режимів. Перемога або смерть було девізом їхнього життя. Їм сьогодні важко стояти, вони сиділи на лавках, але у них, як і в роки молодості, горів дух боротьби і непокори, любов до незалежної України.
За останні місяці, завдяки депутату обласної ради Богдану Дубневичу, обновилася територія музею. Подвір’я у бруківці, на великій зведеній Стелі із хрестом викарбувані прізвища 27 тут безневинно замордованих хлопців і 146 воїнів УПА Щирецького куреня, які загинули від рук енкаведистів, зокрема зі Щирця, Пісок, Гуменця, Горбачів, Дмитрова, Ланів, Никонкович, Підтемного, Попелян, Сороків, Соколівки, Тернопілля, Хоросна, Яструбків, Черкас.
Священики із багатьох церков району відправили панахиду, благословили і освятили оновлену експозицію.
Щиро вітали і низько схиляли голову перед повстанцями голова районної ради Віктор Бабій, депутат обласної ради Богдан Дубневич, селищний голова Михайло Бродич.
– Тут спочивають праведні. Вічний спокій замученим і вбитим, усім, хто загинув за волю України. Сотвори їм, Господи, вічну пам’ять, – промовляють священики. Після цих слів благословляють і по черзі окроплюють Стелу з іменами загиблих. Разом з усіма вони промовляють молитву «Отче наш».
Високі гості Віктор Бабій, Богдан Дубневич та Михайло Бродич до Стели-Пам’яті поклали квіти. Діти зачитують прізвища, які викарбувані на камені. Запала незвична тиша. У багатьох на очах блищали сьози. Серед присутніх – чимало родичів повстанців, пам’ять про яких навіки закарбована у граніті.
- Ми згадуємо усіх тих, хто вже навіки залишився там – у кривавій, проте героїчній добі, яка смертю полеглих скропила їхні стремління до волі і незалежності, – схвильовано промовляє ведуча події Галина Доскоч, вчителька Щирецької ЗОШ №2. – Вояки УПА – молоді хлопці і дівчата, які полягли на полі бою з німецькими та більшовицькими окупантами, не відчувши повноти життя, гинули у катівнях НКВС та гестапо зі словами на вустах «Слава Україні!» Свою смерть розглядали в євангелічному сенсі – як зерно, яке впало у землю, має прорости. І нове покоління повинно стати до боротьби.
Взагалі населення активно підтримувало повстанців, вбачало у них захисників від окупантів. «Хлопців з лісу» щиро приймали практично у кожній сім’ї. Тим більше, що в багатьох загонах воювала місцева молодь.
Як ви умирали,
Вам дзвони не грали,
Ніхто не заплакав за вами, – звучить журлива пісня-реквієм, автор якої Михайло Курах зі Сердиці, у виконанні хору «Черемшина». Майже усі присутні тихо йому підспівували. Взагалі колектив підготував гарну програму з українських патріотичних пісень.
Усіх присутніх ветеранів-повстанців, згідно розпорядження голови районної ради, за активну участь в національно-визвольних змаганнях, мужність та героїзм з нагоди 70-річчя УПА було нагороджено пам’ятними ювілейними медалями. Їх вручали Віктор Бабій та Богдан Дубневич.
Українських месників-повстанців щиро вітали священики, представники влади, депутати.
Андрій Афтанас, настоятель церкви Різдва Пресвятої Богородиці:
– Тут, на цьому подвір’ї у
молитві та пам’яті, згадуємо усіх воїнів УПА, хто в недалекому часі віддав своє життя за Незалежність України. Низький уклін борцям, які залишилися живими і є серед нас. Будьмо патріотами, щоб залишити по собі належний слід. Нехай Господь Бог благословить наші родини, наш край, нашу Україну. Оновлена експозиція «музею…» – це пам’ять дітям, онукам і правнукам. Цього ніхто не зруйнує. Закликаю усіх робити добро, підтримувати один одного, оскільки це зернини завтрашнього дня.
Богдан Когут, настоятель УГКЦ Святої Трійці:
– Всевишній сьогодні подарував нам теплу, гарну погоду, щоб віддати шану українським повстанцям. А ми стоїмо на подвір’ї, де ожила історія Щирецької околиці . Велика заслуга в цьому вже покійного о.Степана Гриньківа, який започаткував з людьми тут будівництво каплиці. Його мрія здійснилася. На це місце вже ніхто не зазіхне. І напевно з небес він бачить цей меморіальний комплекс і багаточисельну громаду людей.
Мало залишилося воїнів УПА. Турбуймося про них, будьмо їм вдячні. Виховуймо дітей, онікув патріотами України і народу. А Господь Бог нехай усім дає здоров’я.
Віктор Бабій:
– Воїни УПА – наші герої і мученики. Вони мужньо вступали з ворогом у бій, не здавались, гинули. Витримували катування і тюрми. Ця армія вийшла з народу і захищала його, боролась за незалежність України. Цей меморіал – шана повстанцям, усім, хто віддав життя за Батьківщину, за свободу.
Священик Михайло Кравців:
– Ми на святому місці. Тут 72 роки тому під гудіння трактора було закатовано багато безневинних хлопців. Від імені матері, учасниці УПА, вдячний усім, хто створив цей меморіальний комплекс.
Богдан ДУБНЕВИЧ:
– Сьогодні відзначаємо подвійне свято: Покрови Пресвятої Богородиці і 70-річчя утворення УПА. Повстанська армія показала всьому світові свою боєздатність, відважність та мудрість. Вона гордо несла свій прапор. У нашого покоління пам’ять про патріотів невмируща. Черговий раз твердо повторюємо, що Україна є, була і буде. Тож єднаймося у єдності, будьмо сильними і переможемо будь-якого ворога.
Богдан Пташник, голова Щирецького братства УПА:
– УПА – легендарна армія. Мені дуже приємно, що так багато людей прийшло вклонитися героям. Цей комплекс – історія боротьби з ворогом, історія людей, які полягли, заклавши фундамент Незалежності України.
Від імені виконкому селищної ради, епутатського корпусу вітав присутніх із Покровом та 70-річчям УПА голова Михайло Бродич:
Всі були обурені, що донині УПА в Україні, за яку воювали, не визнана на державному рівні. Багато теплих слів було сказано на адресу людей, особливо Богдана Дубневича, який найбільше долучився доновлення експозиції музею.
– Нехай у наших душах і серцях пломеніє запалена героями УПА ватра відданості, мужності та непохитності, віра у торжество України і єдність її народу, – промовляє ведуча і просить священиків освятити Стеллу Пам’яті, криївку. Директор музею Надія Кривченко запрошує усіх зайти у приміщення оглянути експонати, поринути у буремні повстанські роки.
Роман Скочиляс
На світлинах: у день святкування УПА у Щирці
Поширте та додайте в закладки
Як же ви, шановні жителі Щирця, допустили такого неподобства і наруги над вояками, які захищали наші терена від фашистів та НКВДистів. Як допустили щоб їх назвали “українсько-німецькими націоналістами” ?
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1504858436441426&id=100007518515003