Жимолость їстівна | Щирець – старовинне мiстечко Львiвщини
Цікаві статті

Гумі

Гумі, або Лох[...]

Папайя

Папайя (або хлібне[...]

Ірга

Ірга, або Коринка,[...]
Наша кнопка
Сайт Щирця
Допомога сайту
Календар свят і подій
Географія відвідувань
Курс валют
Загружается информеры для сайта от kurs.com.ua

5778 Переглядів

Жимолость їстівна, корисні властивості

Жимолость їстівна (лат. Lonicera edulis), або жимолость Турчанінова – чагарник з їстівними плодами, вид роду жимолость (Lonicera) сімейства Жимолосні (Caprifoliaceae). Росте в Східному Сибіру і на Далекому Сході, а також у Кореї та Китаї.
Жимолость їстівна (вона ж жимолость синя або плодова) – ягідна культура, що приносить плоди до дозрівання суниці. Дикоросла, вона здавна була відома на Камчатці, Курилах, Алтаї, а її перші сорти з’явилися лише понад століття тому. Кращі з них, а також сучасні, стали вирощувати садівники практично повсюдно, адже культура абсолютно невибаглива і, що особливо важливо морозо- і зимостійка. Але і зараз не кожному знайомий зовнішній вигляд і смак цих ягід. Адже корисні властивості жимолості їстівної мало поступаються того ж лимону! Можливість же їсти ягоди свіжозірваними, з куща, ставить її в цьому рейтингу навіть вище, а раннє дозрівання спонукає до вирощування на ділянці.

Zhymolost'

Опис

У числі найближчих родичів жимолості їстівної, що входять в рід Lonicera, такі відомі рослини, як жимолость каприфоль – ліана із запашними квітками, жимолость татарська – широко поширений в озелененні чагарник з рожевими квітками, а також «вовчі ягоди», про які завжди попереджають дітей перед виїздом за місто. Вони зустрічаються майже в кожному лісі, їх червоні або іншого кольору плоди можуть бути отруйні.
Жимолостю їстівною, або синьою, або плодовою, називають культурні рослини деяких підвидів і видів з плодами синього кольору приємними на смак: Lonicera edulis (жимолость їстівна), Lonicera altaica (жимолость алтайська), Lonicera kamtschatica (жимолость камчатська), Lonicera turczaninowii (жимолость Турчанінова ), Lonicera caerulea (жимолость блакитна, або синя, або Регеля).
Жимолость їстівна – це чагарник з кулястою кроною, густоростучими гілками, довгастим зеленим листям, розташованими попарно. Його молоді тонкі пагони мають фіолетовий відлив, а кора старих гілок жорстка і бура.
Коренева система знаходиться неглибоко, на глибині 3-20 см, лише окремі корінці досягають 60 см і більше. Тому при вирощуванні для жимолості так важлива волога у верхньому шарі грунту.
Подовжені, кремового або жовтуватого відтінку квітки ростуть в пазухах листків парами на торішніх пагонах. Вони стійкі до заморозків і переносять знижені температури до -8 ° С. Початок цвітіння чагарнику – середина травня. Квітки розкриваються раніше листя і в цей час року особливо виручають бджіл і джмелів. Медоносність – ще одну корисна властивість жимолості їстівної.
На садовій ділянці жимолость їстівна стане старожилом. Її основна особливість – повільний ріст і довгий життєвий цикл. До середини липня рослина припиняє нарощувати пагони, виростаючи за перший рік лише на 7 см, за 3 роки – на 40, через 10 років висота куща може бути 1,5 м, залежно від сорту. Трирічні саджанці вперше починають цвісти, а сіянці зацвітають приблизно на 6-й рік.
З квітів утворюються ягоди – горбисті, довгастої форми, синіх забарвлень з сизим нальотом. У садах вони з’являються найпершими. Максимальна вага плоду – 3 г. За своїм смаком ягоди жимолості нагадують лохину, але вони можуть бути солодкими або кисло-солодкими з гірчинкою, деякі схожі зі смаком ананаса. Це залежить від сорту. Смак ягід подобається не всім через невелику гіркуватість у деяких сортів, але корисні властивості жимолості їстівної часто переважують цей недолік.
Вивчено понад двохсот видів Жимолості. Серед них види жимолості з їстівними синіми ягодами.
Росте жимолость їстівна по берегах боліт, морів, озер і річок. До грунтів великих вимог не пред’являє. Але любить відкриті місця, вологий грунт із слабокислою реакцією. Це морозостійка, світло- і вологолюбна рослина. Перші повідомлення про жимолость їстівну з’явилися в 1884 році.
Середня врожайність жимолості невелика, в природі з одного куща вона становить максимум 0,8 кг, в садах з 8-річного кущика – 1,5 кг. При правильному догляді, добре підібраних сортах і вмілому вирощуванні збір може досягти 10 кг з однієї рослини.

Корисні властивості ягід

Корисні властивості жимолості вивчені не до кінця. Але вже доведено, що ягоди цієї рослини допомагають виведенню радіоактивних речовин з організму, впливають на поліпшення пам’яті, знижують ризик гіпертонії, інсультів та інфарктів, захищають організм від солей важких металів.
У складі ягід жимолості синьої є цукри, вітаміни P, PP, B1, B2, B9, C, біологічно активні речовини, органічні кислоти. Вміст цукрів (близько 7%) представлений фруктозою, сахарозою, галактозою, глюкозою. Суміш лимонної, яблучної і щавлевої кислот є в складі ягідного соку.
За кількістю вітаміну С жимолость можна порівнювати з лимоном. Залежно від умов розвитку рослини змінюється вміст цукрів і кислот.
У ягодах є речовини: магній, натрій, кальцій, калій, фосфор, залізо. При цьому заліза в жимолості більше, ніж у яблуках, а калію – більше тільки в брусниці. У садах немає ягідних кущів, в яких вмісту магнію було б більше, ніж у жимолості. Є в синіх ягодах і мікроелементи, наприклад, мідь, кремній, йод.
Плоди жимолості їстівної мають протизапальну, сечогінну, жовчогінну дію. Використовують їх для лікування гіпертонії, судин, малярії, жовчного міхура. Настої листя допомагають при хворобах очей і горла. Лишай та дерматити лікують соком ягід жимолості.
У народній медицині XIX століття зустрічаються рецепти лікування жимолостю. Плоди застосовували для зміцнення судин, щоб лікувати гіпертонію, кровоточивість. Вони були необхідні для лікування органів травлення.
Свої корисні властивості жимолость їстівна зберігає при заморожуванні, сушці і термічній обробці.
Лікарськими властивостями володіють не тільки ягоди, а й листя, гілки, кора, квіти. Прийом відварів і настоїв з них рекомендується до їжі по столовій ложці, якщо не вказана інша доза. До наступного дня приготовані відвари можна зберігати в холодильнику, надалі зберігання зменшує лікувальні властивості.
Про корисні властивості жимолості їстівної можна навести наступні факти:
1) Чашка ягід (свіжих або заморожених) – денна норма вітамінів B і заліза;
2) Пектин і антоціани – антиоксиданти, що не дозволяють клітинам старіти і перероджуватися. Для прояву цих корисних властивостей жимолості необхідно протягом 20 днів щодня з’їдати по 100 г свіжих ягід.


Поширте та додайте в закладки

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Пошук
Custom Search
Натисніть
Календар публікацій
Березень 2024
П В С Ч П С Н
« Лют    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Стрічка новин

Інтерв'ю з письменником

                                      «Час минає й слідів[...]

Оголошення

ОГОЛОШЕННЯ Всім, хто бажає придбати книгу[...]

Оголошення

Оголошення У неділю, 28 жовтня 2018 року, о[...]

Єдиноборства

Щирецькі чемпіони  За підтримки Громадської організації[...]

Аргентина 2018

Олімпійське срібло у Оксани Чудик  З[...]
Новини податкової

Інформація 10.02.2022-3

Навчальний семінар з актуальних питань[...]

Інформація 10.02.2022-2

На «гарячій лінії» у Львівській[...]

Інформація 10.02.2022-1

У Львівській ДПІ відбувся семінар -[...]
Погода
Погода в Україні
Музичний плеєр

Here is the Music Player. You need to installl flash player to show this cool thing!

Хто онлайн
5 Гостей, 1 Робот
Рекомендуємо!