Папайя | Щирець – старовинне мiстечко Львiвщини
Цікаві статті

Жимолость їстівна

Жимолость їстівна, корисні[...]

Гумі

Гумі, або Лох[...]

Ірга

Ірга, або Коринка,[...]
Наша кнопка
Сайт Щирця
Допомога сайту
Календар свят і подій
Географія відвідувань
Курс валют
Загружается информеры для сайта от kurs.com.ua

7253 Переглядів

Папайя (або хлібне дерево; в Аргентині мамон; лат. Carica papaya) — дерево з роду Carica, родини Карикові (Caricaceae)

Невисоке струнке пальмоподібне дерево з тонким, позбавленим гілок стовбуром висотою 5-10 метрів. Листя великі, 50-70 сантиметрів в діаметрі, пальчасто-розсічені, на довгих черешках. Квітки розвиваються в пазухах листків, перетворюючись на великі плоди, діаметром 10-30 см і довжиною 15-45 см. Дозрілі плоди м’які і мають колір від бурштинового до жовтого.
Всі частини рослини містять молочний сік
Батьківщиною папайї (динного дерева) вважаються Південна Мексика і Центральна Америка, де вона плодоносить протягом року. Цей фрукт, швидше за все, виник в результаті схрещення декількох сортів плодових дерев. На вигляд він дуже привабливий, великого розміру, витягнутої форми і жовто-зеленого забарвлення. М’якоть папайї помаранчева, місцями спостерігаються червоні вкраплення. Смак у даного фрукта не надто виразний, але приємний, м’якоть солодка і соковита.
Купуючи папайю, потрібно віддавати перевагу рівномірно забарвленим плодам жовтого кольору. Фрукт від натискання пальцем повинен кілька проминатися.

Papaya

Що містить папайя?
Папайю не просто так назвали динним деревом. Хімічний склад цього фрукта майже такий же, як і у дині.
Плоди папайї досить корисні для людського організму, оскільки вони містять велику кількість вітамінів A (2,02 мг%), C (46 мг%), B1, B2, B5, D. Також в даному фрукті багато магнію, кальцію, калію, натрію і фосфору.
Вміст хімічних елементів у плоді залежить від того, до якого сорту він належить, і в яких умовах його ростили.
Кількість води може доходити до 85-88%, цукрів (моносахаров, фруктози і глюкози) – 8-12%. Кислот може міститися 1,6-1,4%, білки складають 0,4-0,7%, а зольні елементи – 0,5-0,9%.
У цьому фрукті знаходяться анаболічні речовини. Їх функції – кальцифікувати тканину кісток і активізувати вироблення організмом білка.
До того ж, папайя – джерело папаїну (клас гидролаз) – ферменту, який діє так само, як і шлунковий сік. Папаїн можна знайти у всіх частинах папайї: в самому плоді, листках і стеблах. Більше, ніж де-небудь цього ферменту міститься в корі зелених плодів. З надрізу на незрілому фрукті відразу з’являється білувата молочного кольору рідина, яка під впливом повітря поступово стає густою. Цей свіжий сік, крім папаїну, містить ще й дуже отруйні речовини. Чим стигліше плід, тим менше він буде містити отрути, а рідина, що виділяється, з білої поступово перетвориться на прозору.
Наприклад, на Цейлоні і в деяких інших місцях всерйоз налагоджено виробництво папаїну. Тут ростуть цілі сади динних дерев. Папаїн на світовому ринку на сьогоднішній день користується широким попитом.
Корисні властивості папайї
По-перше, вона є цінним дієтичним продуктом.
Дія папаїну ідентично функції шлункового соку, з його допомогою розчиняються білки, розм’якшується найбільш жорстке м’ясо. Ось чому цей фермент так часто додають в суп або жарке.
Папаїн застосовують також і в медицині. Його рекомендують вживати людям, страждаючим гастритом. Як зовнішній засіб використовується під час лікування тромбозів і опіків.
Він міститься в косметичних засобах, призначених для усунення веснянок і різного роду пігментних плям, а також у косметичних препаратах, за допомогою яких зміцнюють волосся. Ферменти папайї роблять шкіру гладкою, сприяють її глибокому очищенню.
Ще стародавні індійці визначили, що папаїн зцілює захворювання шкіри, допомагає боротися з запорами, виганяє глисти та інших паразитів.
У державах, де займаються вирощуванням папайї, висушують молочну рідину плода, щоб надалі використовувати її для лікування шлунково-кишкових недуг і екземи. До того ж, листя динного дерева застосовуються і під час прання білизни.
У папайї багато лугу, тому її радять вживати людям з підвищеною кислотністю шлунка, при грижі і тим, кого часто мучить печія. Луг нейтралізує надлишок кислоти в шлунку.
Плоди динного дерева багаті на пектин, також в них міститься багато органічних кислот. У тих, хто систематично ласує цим красивим фруктом, травний процес ніколи не дає збоїв.
Папайя містить чимало вітаміну А, який благотворно впливає на стан шкірного покриву, роблячи його більш еластичним, ніжним, але в той же час і пружним.
Дамам рекомендується вживати цей екзотичний фрукт незадовго до початку менструації (4 дні): завдяки великій кількості заліза можна легше перенести постменструальний синдром.
Вже доведено, що плід папайї і кора самого дерева містять певні ферменти, вплив яких на ракові клітини інший раз навіть сильніше, ніж при вживанні лікарських препаратів під час курсу хіміотерапії.
У цьому фрукті зовсім мало калорій: на 100 г папайї припадає 40 калорій. Проте, не дивлячись на цей факт, даний плід досить ситний. Папайя – відмінний дієтичний продукт.
Плоди динного дерева сприяють нормалізації рівня цукру в крові, при їх вживанні краще працює печінка.
Бажано вживати папайю тим, хто страждає на виразку, коліт і бронхіальну астму.
Сік папайї допоможе при недугах хребта, оскільки в ньому є фермент відновлюючий тканини, яка з’єднує міжхребцеві диски.
Щоб вплив ферментів на організм було якомога ефективнішим, бажано вживати плоди натщесерце і свіжими. М’якоть слід очистити заздалегідь від дрібного насіння. Добре б перед вживанням ретельно полити апетитні, м’ясисті плоди папайї лимонним соком. Сушені фрукти приносять не менше користі організму, ніж свіжі, оскільки в них зберігаються всі вітаміни і органічні речовини. До того ж, сушена папайя не менше смачна, ніж свіжа.
Екзотична папайя: вживання
З цих плодів виходить відмінна закуска. Поєднується даний плід з потертим пармезаном. Перед вживанням екзотичної папайї її можна полити соком лимона або лайма. Свіжий фрукт ділять навпіл, знімають шкірку, вичищають насіння. М’якоть ріжуть шматочками або скибочками.
Якщо зберігати плоди динного дерева разом з бананами, то останні зріють швидше.
Не секрет, що папайя благотворно впливає на дерму, омолоджуючи її. Цьому сприяє наявність в плодах солей магнію і вітаміну А. Тим, хто регулярно вживає папайю, передчасна поява зморшок і старіння не загрожують. Серед жінок Латинської Америки вельми популярна антивікова маска з папайї. Її можна зробити і самостійно. Натерту м’якоть плоду динного дерева потрібно накласти на шкіру обличчя і шиї.

Papaya1

Вирощування папайї:

Посадка
Папайя росте досить швидко, так що будьте готові до того, що її потрібно буде пересаджувати в горщики більшого розміру кілька разів. Пересадку проводять дуже акуратно, не зачіпаючи коріння, інакше рослина просто загине.
Грунт для гарного росту ягоди повинен бути добре насиченим органічними та поживними речовинами, періодично папайю «підгодовують», додаючи спеціальний вітамінний склад.
Світло
Тропічна рослина дуже любить світло. Тому найкраще вона почуває себе на підвіконні з сонячної сторони квартири. Влітку папайю вартує «поселити» на балконі, а взимку забезпечити додатковим освітленням. Для цього над підвіконням досить встановити одну лампу денного світла.
Температура
Дуже негативно ставиться кімнатна папайя до різких коливань температури і протягам. Щоб забезпечити її активне зростання в приміщенні потрібно підтримувати температуру не нижче 23 ° С і не вище 31 ° С, це може негативно позначитися на її плодоносінні. Плоди зав’язуються в пазухах листків, по одному (іноді по два) на лист.
Вологість
Тропіки та субтропіки відрізняються підвищеною вологістю повітря. Точно такі ж умови і потрібно створити папайї, щоб вона не відчувала дискомфорту. Для цього щодня обприскуйте її з пульверизатора, а біля неї поставте банку з водою. Ще один варіант – помістити горщик з рослиною в піддон з зволоженим керамзитом.
Полив
Папайя вимагає постійного помірного поливу. Визначити, коли вона вже «хоче пити», можна по підсушеною верхньою частиною грунту в горщику. Земля не повинна бути постійно сирою, перезволоження призведе до загибелі рослини.
Поливати папайю потрібно теплою водою, температурою близько 30 ° С. Вода обов’язково повинна відстоюватися не менше доби, жорстка вода завдасть ніжній рослині непоправної шкоди.
Підживлення
Підживлювати землю необхідно приблизно 2 рази на місяць. Навесні краще використовувати підгодівлю аміачною селітрою, в інші сезони – суперфосфат і нітроамофоску. Їх потрібно чергувати з органічної підгодівлею, остання навіть краще, ніж мінеральні добрива.
Пересадка
Так як папайя відрізняється бурхливим зростанням, то пересаджувати її доведеться часто. У перший рік її життя до трьох разів, до 4-х років – один раз на рік, далі – один раз на 2-3 роки.
Ємність для пересадки повинна бути досить широка і неглибока, діаметр її з кожною новою пересадкою повинен збільшуватися на 5-7 сантиметрів. На дні горщика обов’язково повинен бути шар дренажу в кілька сантиметрів.
Чим може захворіти
На папайю може напасти попелиця або павутинний кліщ, а в холодну пору року листя можуть покриватися борошнистою росою. Для боротьби з ними використовують мідний купорос або колоїдну сірку.
Висновок
Папайя є одним з найпростіших у вирощуванні екзотичних рослин в домашніх умовах. І вже через рік ви отримаєте гарне, екзотичне дерево і зможете насолоджуватися його смачними плодами щорічно. Тропіки в будинку – це реально, спробуйте!


Поширте та додайте в закладки

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Пошук
Custom Search
Натисніть
Календар публікацій
Березень 2024
П В С Ч П С Н
« Лют    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Стрічка новин

Інтерв'ю з письменником

                                      «Час минає й слідів[...]

Оголошення

ОГОЛОШЕННЯ Всім, хто бажає придбати книгу[...]

Оголошення

Оголошення У неділю, 28 жовтня 2018 року, о[...]

Єдиноборства

Щирецькі чемпіони  За підтримки Громадської організації[...]

Аргентина 2018

Олімпійське срібло у Оксани Чудик  З[...]
Новини податкової

Інформація 10.02.2022-3

Навчальний семінар з актуальних питань[...]

Інформація 10.02.2022-2

На «гарячій лінії» у Львівській[...]

Інформація 10.02.2022-1

У Львівській ДПІ відбувся семінар -[...]
Погода
Погода в Україні
Музичний плеєр

Here is the Music Player. You need to installl flash player to show this cool thing!

Хто онлайн
2 Гостей
Рекомендуємо!