Гумі | Щирець – старовинне мiстечко Львiвщини
Цікаві статті

Жимолость їстівна

Жимолость їстівна, корисні[...]

Папайя

Папайя (або хлібне[...]

Ірга

Ірга, або Коринка,[...]
Наша кнопка
Сайт Щирця
Допомога сайту
Календар свят і подій
Географія відвідувань
Курс валют
Загружается информеры для сайта от kurs.com.ua

9484 Переглядів

Гумі, або Лох багатоквітковий (Elaeagnus multiflora)

Невеличке деревце або кущ висотою від 1,5 до 2,5 м – належить до сімейства лохів, найближчий родич обліпихи, проте сильно відрізняється від неї і за зовнішнім виглядом, і за смаком, і за властивостями. Гумі вирощують в якості ягідної плодоносної і високоурожайної, а також в якості красивої декоративної садової рослини. Ягода поширена в основному на сході – її місця проживання це Сахалін, Далекий Схід, Японія, Китай, Північна Корея.На відміну від обліпихи рослина гумі однодомна і колючок має мало. Грунти любить легкі, супіщані, стійка до хвороб і шкідників.Гумі частіше називають «чудо-ягодою» або «сахалінською обліпихою». В Україні набув поширення з 1960-х рр. в аматорській культурі.
Гумі декоративне в усі пори року, і часто під зиму йде з неопалим листям. Гілки рослини світло-коричневі з глянцевою кіркою. Листя досить великі, щільні, яскраво-зелені, зі зворотної сторони мають сріблясто-металевий блиск, як і у лоха сріблястого. Генеративні бруньки повністю формуються вже в перший рік закладки. Рослина має дуже короткий період спокою, всього 30 днів, після чого готова відновити вегетацію. Коріння своїми клубеньками здатні накопичувати атмосферний азот. На відміну від шнуровидних коренів обліпихи у гумі вони дрібні, мочкуваті (нащадків не дають), поширюються ширше крони.

Gumi1

Квітки гумі світло-кремові, трубчасті, висячі, ароматні, двостатеві, добре запилюються комахами. У плодоношення рослина вступає на 5-й рік. Плід – псевдомономірна кістянка тупоциліндричної форми 1,5-1,8 см завдовжки і 0,9-1,4 см в діаметрі. Маса плоду – 0,7-2,1 м У міру дозрівання його забарвлення змінюється – від зеленого до жовтого і червоного. Перезрілі плоди стають темно-червоними. М’якоть стиглих – прозора, соковита, ніжна, кисло-солодкого смаку, але з легкою терпкістю. Розмножується гумі насінням, живцями і відведеннями.
Склад і корисні властивості гумі
Ягода володіє багатим хімічним складом, що включає безліч біологічно-активних речовин. До складу гумі входять атонціди, дубильні речовини, харчові волокна, містить 17 амінокислот (7 з яких не замінні для людини), флавоноїди, вітаміни і мінерали. У ягодах дуже високий вміст вітаміну С – більше ніж у цитрусових і навіть більше, ніж в чорній смородині – справжнього рекордсмена за вмістом аскорбінової кислоти. Вітаміни містяться не тільки в ягодах (плодах рослини), але так само і в листі. Особливо багато аскорбінової кислоти в листках (в липні) – до 251 мг /%, а в квітках – до 153 мг /% їх сушать і заварюють, як чай.

Gumi

Які лікувальні властивості гумі?
Вживання ягід в їжу насичує організм вітамінами і мінералами, допомагає при шлунково-кишкових розладах, стимулює кровообіг, має загальнозміцнюючу і тонізуючу дію.
Користь гумі незамінна для садової ділянки в цілому – вона є грунтопокращуючою рослиною, а стовбур і листя мають фітонцидні властивості. У період цвітіння чагарник служить відмінним медоносом – жовті квіти з ніжним солодкуватим ароматом приваблюють бджіл. Ягоди гумі користуються великою популярністю – їх смак одночасно нагадує вишню, яблуко і ананас
Протипоказання до вживання гумі.
Ягоди гумі не варто вживати лише в разі індивідуальної непереносимості. Інших серйозних протипоказань не виявлено (правда при цукровому діабеті обмежити їх споживання все ж варто). Гумі поки не відноситься до розряду звичних і популярних в нашому регіоні рослин, але поступово ситуація змінюється. Декоративний чагарник все частіше стає прикрасою наших садів.
Застосування в кулінарії
Незважаючи на те, що корисні властивості гумі особливо добре проявляються у свіжому вигляді, вони використовуються для заготовок на зиму: в компотах, варення, джем, сиропах, начинці для випічки і кондитерських виробів. З ягід виходять прекрасні кисло-солодкі соуси до м’яса. Гумі часто використовується в азіатській кухні – корейській, японській, китайській, для приготування екзотичних соусів, гарнірів і напоїв.


Поширте та додайте в закладки

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Пошук
Custom Search
Натисніть
Календар публікацій
Березень 2024
П В С Ч П С Н
« Лют    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Стрічка новин

Інтерв'ю з письменником

                                      «Час минає й слідів[...]

Оголошення

ОГОЛОШЕННЯ Всім, хто бажає придбати книгу[...]

Оголошення

Оголошення У неділю, 28 жовтня 2018 року, о[...]

Єдиноборства

Щирецькі чемпіони  За підтримки Громадської організації[...]

Аргентина 2018

Олімпійське срібло у Оксани Чудик  З[...]
Новини податкової

Інформація 10.02.2022-3

Навчальний семінар з актуальних питань[...]

Інформація 10.02.2022-2

На «гарячій лінії» у Львівській[...]

Інформація 10.02.2022-1

У Львівській ДПІ відбувся семінар -[...]
Погода
Погода в Україні
Музичний плеєр

Here is the Music Player. You need to installl flash player to show this cool thing!

Хто онлайн
6 Гостей
Рекомендуємо!