Духовна фортеця. | Щирець – старовинне мiстечко Львiвщини
Цікаві статті

Жимолость їстівна

Жимолость їстівна, корисні[...]

Гумі

Гумі, або Лох[...]

Папайя

Папайя (або хлібне[...]
Наша кнопка
Сайт Щирця
Допомога сайту
Календар свят і подій
Географія відвідувань
Курс валют
Загружается информеры для сайта от kurs.com.ua

6337 Переглядів

Сакрально-фортифікаційні споруди смт. Щирець як перспективні туристичні об’єкти.

Стаття написана для участі у Всеукраїнському конкурсі наукових студентських робіт «Мальовнича Україна-туристичний край». Метою конкурсу є виявлення силами ініціативних студентів в регіонах України пам’яток історії, культури, природи, побуту тощо і їх дослідження в якості перспективних туристичних об’єктів. Для участі у конкурсі я обрала тему «Сакрально-фортифікаційні споруди смт. Щирець як перспективні туристичні об’єкти», адже вважаю, що смт. Щирець володіє значним ресурсним туристичним потенціалом, який на сьогоднішній день є недостатньо розкритий і потребує популяризації. 
Сакральні споруди протягом історії відігравали роль духовного та фізичного прихистку для людей. Тому часто, окрім основного релігійного призначення, вони були основними оборонними об’єктами у поселеннях. Проте, сьогодні сакрально-фортифікаційні споруди є мало вивченими та практично не використовуються у туризмі. Прикладом таких об’єктів є дві оборонні церкви та костел у смт. Щирець, які можуть стати основою для організації фортифікаційних та релігійних турів.

Щирець – селище міського типу Пустомитівського району, Львівської обл., розташоване на Опіллі над річкою Щиркою. Селище відоме з початків ХІІст. (при в’їзді у Щирець зазначено дату 1113 рік. щоправда не підтверджену архівними даними). Перша писемна згадка про Щирець у літописах датується 1126 роком. Можливо, Щирець заснували на межі ХІ-ХІІ ст., а швидше за все воно існувало як поселення ще й раніше – з сивої давнини. Його зручне розташування на притоці Дністра – річці Щирці (від неї місто й отримало назву), вказує на таку ймовірність. В документах XV століття містечко вже згадується як повітовий центр. В той час Щирець належав до королівських володінь. Я. Адамчик відзначив наявність давнього замку, який в пізніший період був перебудований на церкву. З інших джерел можна констатувати, що на цьому місці колись був монастир, оскільки в документах XVI і поч. XVII ст. гора, на якій стоїть церква, називалася Монастирською. Правдоподібно, що з часу надання статусу міста, Щирець отримав і міські фортифікації у вигляді дерев’яно-земляних конструкцій. Отже, можна сказати, що містечко Щирець у свій час мало достатньо потужній комплекс укріплень, який в цілому міг добре забезпечувати захист населення під час ворожих нападів.
Сьогодні Щирець є невеликим містечком у Пустомитівському районі на Львівщині, проте з багатою історією, та значною кількістю добре збережених пам’яток. Серед них особливе значення відіграють Троїцька церква, храм Різдва Пресвятої Богородиці та костел св. Станіслава.
Церква Святої Трійці датується XVI століттям. Її було колись збудовано з трьома дерев’яними банями на мурованих стінах. У 1805 році за розпорядженням губернії церква Св. Трійці була перебудована – бані усунули, а замість них на двоскатному верху встановили невеличку сигнатурку. Церква оточена кам’яним муром – можливо, у середньовіччі цей мур був частиною міських оборонних фортифікаційних споруд. Дивлячись на церкву св. Трійці, одразу ж видно, що перед нами оборонна споруда. Про це яскраво свідчать товсті кам’яні стіни і невелика кількість малих віконець. За радянських часів у храмі діяв музей атеїзму, а сьогодні церква належить греко-католицькій парафії.

Troi'c'ka_cerkva
Троїцька церква

Поруч з церквою розташовується дерев’яна дзвіниця, яка з’явилась тут у XVIII столітті. Тоді ж було споруджено мури навколо храму.

Dzvinycja_Troi'c'koi'_cerkvy
Дзвіниця Троїцької церкви.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці зведена у XVI ст. Це пам’ятка архітектури оборонного характеру, товщина стін якої сягає 1,5 м. Церква Різдва Богородиці (XVII ст.), як і Троїцький храм, являє собою споруду оборонного типу. 
В її архітектурному комплексі — мур княжих часів, храм і дзвіниця під ґонтом. Храм вважається одним з небагатьох вцілілих трикамерних споруд, характерних для української архітектури XV–XVI ст. Його перебудували легендарні архітектори В. Нагірний та Л. Левинський, однак підчас І світової війни снаряд знищив купол. 2008 року були виділені кошти на реставрацію. Зараз пам’ятці загрожує руйнація, храм стоїть у риштуванні та чекає на нові фінансові надходження.

Cerkva_Rizdva_Presvjatoi'_Bogorodyci_z_dzvinyceju_ta_oboronnymy_muramy
Церква Різдва Пресвятої Богородиці з дзвіницею та оборонними мурами

Ще однією сакрально-фортифікаційною спорудою у смт. Щирець є костел святого Станіслава. Будівництво костелу датується 1400 роком. Відбудова костелу зруйнованого внаслідок татарських набігів відбувалась у 1517-1553 рр. А в 1888 році костел ґрунтовно перебудований. Остання значна реставрація відбувалась 1912 року. Костел складається з каменю і цегли. Однонефний, прямокутний в плані, з гранчастою апсидою і трьохярусною вежею під шатром на західному фасаді. Неф перекритий циліндричним дахом. Над хором розташовані дві бійниці які зараз замуровані. Споруда костелу св. Станіслава , мабуть, виконувала в давні часи оборонні функції, про що говорять стрільниці отвори на фасаді. Навпроти головного входу в костел знаходиться дзвіниця. Кам’яна, двоярусна, з арочними отворами.

Він збудований у XV столітті за традиціями середньовічного містобудівного плану та був частиною укріплень міста.

Kostel_svjatogo_Stanislava
Костел святого Станіслава.

Завдяки наявним сакрально-фортифікаційним об’єктам смт. Щирець є привабливим для туристів. Однією із форм розвитку даного виду туризму є організація туристично-екскурсійної діяльності даного спрямування, котру необхідно адаптувати до духовного змісту суспільного життя. При організації таких турів необхідно враховувати особливості національного складу населення регіону, щоб забезпечити в свою чергу толерантне відношення до різних релігійних конфесій, свободу віросповідання, утвердження демократичних засад громадського суспільства із врахуванням національних традицій. Окрім того, поблизу церкви Різдва Пресвятої Богородиці можливе проведення реконструкції боїв за участі як місцевих жителів, так і гостей містечка. Частина території і архітектурної спадщини може бути відведена під заклади сувенірно-торгового й гастрономічного призначення. 
Окрім того, Щирець наділений іншими об’єктами туризму. Завдяки цьому розвиток сакрально-фортифікаційного туризму може відбуватися на основі проведення тут туристично-екскурсійної діяльності за іншими напрямками. Наприклад, у смт. Щирець працює Музей пам’яті жертв сталінських репресій.
Розташований музей у селянській хаті. Тут налічується чотири експозиції: кімната пам’яті закатованих, Щирецька просвіта, Січові Стрільці і четверта експозиція присвячена ОУН та УПА. На стендах виставлені документи і фотографії, що свідчать про період репресій і події в селі. Музей є об’єктом зацікавлення як місцевих жителів, так і родичів репресованих чи просто небайдужих людей до цих подій. Тому в контексті проведення екскурсійної діяльності у музеї, додатково туристи можуть ознайомитися з сакрально-фортифікаційними спорудами.
Останнім часом велику увагу туристів притягують до себе колишні німецькі колонії, розташовані на території смт. Щирець. Тут знаходяться дві колонії : Розенберг та Острів. Завдяки цьому перспективним є розвиток ностальгійного туризму із залученням німецьких громадян, а заодно туристів можна залучити до відвідування церков та костелів.
Сакрально-фортифікаційні об’єкти мають значну культурну і духовну цінність і можуть стати основою розвитку екскурсійного, паломницького і подієвого туризму в смт. Щирець. Такі місця несуть в собі численні легенди і спогади про славне минуле і заворожують величною й суворою красою. Отже, можна стверджувати, що можливість ознайомлення з цими об’єктами великою кількістю туристів, буде позитивно впливати на економічний розвиток містечка. Інтерес до цих місць та об’єктів буде сприяти розвитку торгівлі, збільшенню кількості робочих місць, виготовленню сувенірів, розвитку сфери туристичних послуг. Безсумнівно, що дослідження сакральних об’єктів смт. Щирець потребує ще більш детального вивчення. Сподіваємось, що наше дослідження є першим кроком до туристичного освоєння цих об’єктів.

Дембіцька Софія Миколаївна

 


Поширте та додайте в закладки

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Пошук
Custom Search
Натисніть
Календар публікацій
Березень 2024
П В С Ч П С Н
« Лют    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Стрічка новин

Інтерв'ю з письменником

                                      «Час минає й слідів[...]

Оголошення

ОГОЛОШЕННЯ Всім, хто бажає придбати книгу[...]

Оголошення

Оголошення У неділю, 28 жовтня 2018 року, о[...]

Єдиноборства

Щирецькі чемпіони  За підтримки Громадської організації[...]

Аргентина 2018

Олімпійське срібло у Оксани Чудик  З[...]
Новини податкової

Інформація 10.02.2022-3

Навчальний семінар з актуальних питань[...]

Інформація 10.02.2022-2

На «гарячій лінії» у Львівській[...]

Інформація 10.02.2022-1

У Львівській ДПІ відбувся семінар -[...]
Погода
Погода в Україні
Музичний плеєр

Here is the Music Player. You need to installl flash player to show this cool thing!

Хто онлайн
5 Гостей
Рекомендуємо!