Нове видання | Щирець – старовинне мiстечко Львiвщини
Цікаві статті

Жимолость їстівна

Жимолость їстівна, корисні[...]

Гумі

Гумі, або Лох[...]

Папайя

Папайя (або хлібне[...]
Наша кнопка
Сайт Щирця
Допомога сайту
Календар свят і подій
Географія відвідувань
Курс валют
Загружается информеры для сайта от kurs.com.ua

1944 Переглядів

 Сини і дочки Пустомитівщини

- «Пустомитівщина: постаті», – так називається нова книга відомого письменника та історика, автора й співавтора 25 книг Кіма Науменка, який народився в 1930 році на Харківщині, але чимало років пов’язав зі Щирцем. Тут і сьогодні проживає його сестра, до якої часто навідується.
Книгу можна розділити на два розділи. У першому – біографічному – говориться про учасників національ новизвольних змагань, релігійних, культурно-мистецьких діячів. У другому йдеться про людей району сьогоднішнього дня.
Автор, працюючи в архівах, знайшов чимало цікавих фактів, які, напевно, вперше подаються читачам.
Розповідаючи про заслужену артистку України, лауреата Львівської державної музичної академії ім.М.Лисенка Галину Гавриш і будучи враженим її талантом – назвав її унікальною оперною співачкою, для якої пісня є її життям, шляхом до людських сердець. Згадав і батьків співачки, які були національно-свідомими українцями. А тато, Іван Дмитрович Гавриш, «будучи восени 1944 року мобілізованим до Червоної Армії, автоматником у складі стрілецького полку брав участь у штурмі Берліну, під час бою за Рейхстаг зі своїми товаришами Єгоровим і Кантарія піднімав прапор – Прапор Перемоги, щоправда на відміну від них звання Героя Радянського союзу не отримав, а лише медаль «За відвагу», – ймовірно, зіграло роль походження із Західної України».
Минуло понад 60 років після закінчення цієї страшної війни, і нам аж тепер стало відоме справжнє прізвище третьої людини, яка здійснила подвиг, про який пропагандистська машина замовчувала стільки років. Правду, як кажуть, встановлено.
Ніби про сьогоднішні події говориться, читаючи про отця Миколу Устияновича із Вовкова, який входив до організованого у 1833 році гуртка прогресивної молоді «Руська трійця» на чолі з Маркіяном Шашкевичем, Іваном Вагилевичем, Яківом Головацьким , які гуртом «розгорнули у краї широкий рух за збереження української мови, яка була на грані знищення, започаткували службу в церквах українською мовою».

Naumenko
Докладно К.Науменко зупинився на відомих постатях, зокрема, Лесю Мартовичу, який займався адвокатською діяльністю та писав твори, проживаючи певний період у Щирці, сотника Українських Січових Стрільців з Пустомит Василі Кучабському, художнику зі Щирця Осипі Куриласу, з яким особисто був знайомий і батько, якому пізніше допоміг із житлом, полковнику армії Західно-Української Народної Республіки Альфреду Бізанцу з Тернопілля, видатної жінки Січо- вого стрілецтва Ганні Дмитерко з Підберізців, знаних братів із Сердиці Іванові та Михайлові Курахах, автора перших українських підручників з різних видів спорту, визначного діяча сокільського руху в Галичині, учасника визвольних змагань 1918-1920 років Степанові Гайдучку з Підтемного, члена ОУН Григорієві Мацейку зі Щирця, який здійснив замах на Міністра Польщі Пєрацького, одного з кращих командирів УПА, лицарів найвищих нагород – Золотого і Срібного Хрестів бойової заслуги І і ІІ класів Михайлові Дуді зі Сорок-Львівських, командира 6- ї гарматної батареї 1-го гарматного полку УГА Івана Балтро з Підберізців та ін.
Чимало сторінок у книзі присвячено митрополиту УГКЦ Володимирові Стернюку з Пустомит та отцю, капелану УГА Михайлові Баричкові зі Щирця.
Відображаючи події 50-их років у наших краях, показано брутальний терор чекістів щодо місцевого населення, повстанський рух, який тривав до середини 1955-х років, масові депортації жителів у Сибір.
Окремо і досить докладно автор відстежує життя Олексія Кожана та батька – Єлисея Науменка, уродженця Харківщини, який у 1944 році прибув на Львівщину і був призначений головою Щирецького райвиконкому, і «прагнув не допустити заходів з боку силових та інших структур».
Серед с учас ників до книги увійшли голови райради Віктор Бабій, райдержадміністрації Ігор Чопко, депутат обласної ради Богдан Дубневич, Щирецький селищний голова Михайло Бродич, колишній директор Щирецької середньої школи Клавдія Дзюба, директор Щирецького музею «Жертв сталінських репресій» Надія Кривченко, декан факультету журналістики Львівського НУ ім.І.Франка Михайло Присяжний зі Ставчан, член Спілки композиторів України також зі Ставчан Мирон Дацко, член з бірної України стрільби з лука, неодноразовий учасник чемпіонатів Європи і світу серед спортсменів з проблемами опорнорухового апарату, учасник двох паралімпіад Тарас Чопик з Ланів, голова товариства «Просвіти» у Щирці, уродженець Підсадок, уже покійний Петро Адермах.
Сьогодні вже виникла проблема з придбанням книги, наклад якої лише 100 примірників. Сподіваємось, що автор знайде сили і не підведе здоров’я, щоб розширити коло постатей, які заслуговують, щоб про них згадати.

 Р.Скочиляс


Поширте та додайте в закладки

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Пошук
Custom Search
Натисніть
Календар публікацій
Травень 2021
П В С Ч П С Н
« Кві    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Стрічка новин

Оголошення

ОГОЛОШЕННЯ Всім, хто бажає придбати книгу[...]

Оголошення

Оголошення У неділю, 28 жовтня 2018 року, о[...]

Єдиноборства

Щирецькі чемпіони  За підтримки Громадської організації[...]

Аргентина 2018

Олімпійське срібло у Оксани Чудик  З[...]

Вільна боротьба

Пам’яті Олекси Довбуша У місті Коломиї[...]
Новини податкової

Інформація 15.04.2021

Об’єднана звітність з єдиного внеску[...]

Інформація 14.04.2021

До уваги викладачів-репетиторів! Головне управління ДПС[...]

Інформація 8.04.2021

Платники податків міста Львова за[...]
Погода
Погода в Україні
Музичний плеєр

Here is the Music Player. You need to installl flash player to show this cool thing!

Хто онлайн
4 Гостей, 1 Робот
Рекомендуємо!