Пізнаємо свій край. | Щирець – старовинне мiстечко Львiвщини
Цікаві статті

Жимолость їстівна

Жимолость їстівна, корисні[...]

Гумі

Гумі, або Лох[...]

Папайя

Папайя (або хлібне[...]
Наша кнопка
Сайт Щирця
Допомога сайту
Календар свят і подій
Географія відвідувань
Курс валют
Загружается информеры для сайта от kurs.com.ua

3755 Переглядів

Листу острів’ян до Відня 100 років.

 Шукаючи в державному архіві Львова документи про історію Щирця, я натрапила на дуже цікавий лист, написаний мешканцями села Острів до Міністерства Віросповідань і Просвіти у Відні, датований січнем 1913 року. Острів з прадавнини був передмістям Щирця, у якому зберігались духовні основи князівських часів Галицько-Волинської Руси. Зараз село входить у межі Щирця, яке, на той час, населяли жителі переважно польської і єврейської національностей. Євреї навчали своїх дітей у єврейській школі, а діти русинів-українців Острова, Загородків, Завалу змушені були навчатися у польській школі в Щирці, адже своєї школи вони не мали. Мати свою школу, в якій навчання велось би на рідній мові, було найбільшою мрією мешканців села. Саме з цією метою писали вони лист до Відня. Ось уривки з нього:
“Ваша екцелєнциє!
При організації шкіл народних громаду Острів Львівського повіта вельми покривджено, приділяючи єї до шкільної зв’язи з громадою Щирець, де наука в школі відбуваєся в польській мові. Тим чином приволено діти руского населення з Острова побирати елементарну науку в польській – чужій – їм мові.
Таке зарядженє є противне основному державному законови, який постановляє, що: «ніхто не може бути приневолений до науки в другій краєвій мові». Воно є противне також кардинальним принципам педагогії, котра рівнож велить, що елементарна наука дітий повинна відбувати ся завсіди в їх рідній мові.
Опираючися на постановах основного державного закона як і на принципі педагогії домагаєся громадська рада і члени громади в Острові вже від 15 літ, щоби ц.к. Шкільна Рада Краєва відділила Острів від шкільної зв’язи з Щирцем та зорганізувала для Острова 4-клясову народну школу з рускою мовою викладною.

А однак нам ся школа належить ся не лише законно, але також на основі дійсних обставин. Після останнього перепису людности в нашій громаді живе
до 1800 мешканців, майже самих Українців (Русинів)
а число дітий обов’язкових до школи в сім році виносить 249, число дітий, що дійсно ходять з Острова до школи в Щирци виносить 231.
Для нас громадян русько-української народности не може бути байдужою також обставина, що наші діти не мають спромоги побирати елементарні науки
в своїй рідній мові.
Ми осміляємося звернути увагу на сі многоважні та далекосяглі наслідки, які мусить викликати факт, що викладова мова в народній школі в Щирці, в якій побирає науку 301 дітий русько-української народности, а ледве 94 дітий латинського обряду, є польська. На 12 учительських сил в тій школі ледве 4 належить до русько-української народности. Чейже такий анормальний стан яркого национального покривдження в тій школі довше є немислимий особливо при зрості національної свідомості серед русько-українського населення, що відбувається на наших очах.
Іван Книш – начальник громади, Михайло Ільків, заступник, Михаїл Курилас, Іван Курилас, Федько Глуховецький, Іван Ільків, Гринько Книш, Григорій Бублик, Петро Мокрий, Михайло Захарко, Андрух Явний, Гринько Книш (Петра), Гринько Яремко, Михайло Яремко, Іван Гейник, Ілько Вовк, Гринько Хомин, Михайло Джумало, Гринь Куцела, Іван Мокрий, Гринько Харак Стефана, Гринько Харак (Івана), Іван Малинівський, Алекса Гнаткевич, Іван Скочиляс, Іван Хомин, Андрух Яріш, Михайло Попович, Федько Гавриш, Іван Когут, Іван Глуховецький, Алекса Ільків, Іван Яремко, Петро Гейник, Федько Книш, Гринько Джумало, Міхав Ілький,Андрух Гельмас”.
Спробуємо, через Вашу газету, відшукати в пам’ят і їх нащадків хоч коротенькі спогади про цих високосвідомих громадян, які з а рідну школу, за культуру, віру вели боротьбу протягом століть , відновити хоч якесь осоння того прагнення виховати у своїх дітях свідоме національне почуття, почуття людської гідності та ревності до вікового відчуття самоповаги.
Цьому листу 100 років! А велике, як відомо, бачиться здалеку. Сподіваємось на Вашу допомогу!
Краєзнавці Щирецької ЗОШ №1,
С. Деревацька, вчитель географії
Джерело: газета “Голос Народу”


Поширте та додайте в закладки

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Пошук
Custom Search
Натисніть
Календар публікацій
Березень 2024
П В С Ч П С Н
« Лют    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Стрічка новин

Інтерв'ю з письменником

                                      «Час минає й слідів[...]

Оголошення

ОГОЛОШЕННЯ Всім, хто бажає придбати книгу[...]

Оголошення

Оголошення У неділю, 28 жовтня 2018 року, о[...]

Єдиноборства

Щирецькі чемпіони  За підтримки Громадської організації[...]

Аргентина 2018

Олімпійське срібло у Оксани Чудик  З[...]
Новини податкової

Інформація 10.02.2022-3

Навчальний семінар з актуальних питань[...]

Інформація 10.02.2022-2

На «гарячій лінії» у Львівській[...]

Інформація 10.02.2022-1

У Львівській ДПІ відбувся семінар -[...]
Погода
Погода в Україні
Музичний плеєр

Here is the Music Player. You need to installl flash player to show this cool thing!

Хто онлайн
11 Гостей, 10Роботів
Рекомендуємо!