Карамболь | Щирець – старовинне мiстечко Львiвщини
Цікаві статті

Жимолость їстівна

Жимолость їстівна, корисні[...]

Гумі

Гумі, або Лох[...]

Папайя

Папайя (або хлібне[...]
Наша кнопка
Сайт Щирця
Допомога сайту
Календар свят і подій
Географія відвідувань
Курс валют
Загружается информеры для сайта от kurs.com.ua

2522 Переглядів

Карамболь (лат. Averrhoa carambola)

Карамболь (карамбола) це чагарник або дерево родини Квасеницевих і відноситься до малайської флори. Даний фрукт має багато різних назв. Найбільш поширені: «старфрут», «зоряне яблуко», «карамболь», «п’ятий кут», «корнішон».
«Зоряне яблуко» зростає в країнах Азії, Полінезії, Африки, Америки. Також карамболь культивують в Гані, Індонезії, Індії, Малайзії, в штаті Флорида і на Гаваях (США) і в інших країнах де цей фрукт популярний так само, як у нас яблука чи груші крона, якого має густу округлу або сильно розгалужену форму. Рослина може досягати у висоту 5 м, росте повільно. Його пониклі гілки покриті вічнозеленим листям.
Листя темно-зелені, м’які, їх зовнішня частина гладка, а внутрішня – покрита білуватим пушком. Світлочутливе листя до ночі збирається разом. Дрібні квітки переважно пурпурно-червоного або рожевого кольору.

Karambola

У країнах Європи карамбола також досить поширена і популярна завдяки своїй цікавій формі – в поперечному перерізі цей екзотичний жовто-зелений фрукт має форму зірки. «Зірчастий фрукт» – так ще часто називають карамболь. Через свою форму карамбола відмінно підходить для прикраси страв.
Плоди карамболи характеризуються легким пряним смаком. Вони соковиті, хрусткі і м’ясисті. Розмір плода варіюється від курячого яйця до апельсина і має характерну форму, схожу з ребристим дирижаблем, яка утворюється завдяки ребристим масивним наростам. Плоди в зрілому стані золотисто-жовтого або янтарно-жовтого кольору. Якщо плід розрізати впоперек, то на зрізі можна побачити п’ятикутну зірку, що дало йому чимало назв – зоряний плід, тропічні зірки і фрукт-зірка. Шкірка карамболи придатна для вживання в їжу, її м’якоть пряна і соковита. Плоди діляться на два види: солодкі і кисло-солодкі. Деякі сорти смаком нагадують виноград, яблука та сливи, а інші схожі з агрусом та ароматом сливи. Міцна соковита м’якоть карамболи гармонійно поєднує в собі смаки таких продуктів як огірок, яблуко і зелений агрус. У тропіках більшою цінністю володіють кислі плоди. Посилити смак карамболя можна, якщо відварити плід до м’якості в сиропі.
Карамболь має насіння сплюсненої, яйцевидної форми, світло-коричневого кольору і досягають в довжину 1,2 см.
Склад і калорійність
Калорійність 100 грамів карамболи складає всього близько 35 ккал. Плоди містять багато кальцію, натрію, фосфору, калію, магнію, заліза та інших мікроелементів. Також карамбола містить величезну кількість вітаміну С, тіамін, рибофлавін, пантотенову кислоту і бета-каротин. Про користь зоряного яблука для організму людини відомо мало, і в той же час склад плодів карамболи говорить сам за себе – це просто криниця мінералів, мікроелементів і вітамінів, які так необхідні для здоров’я.
Вітамін В1, або тіамін, сприяє нормальній роботі нервової системи. Так як в організмі відсутні запаси цієї речовини, то їх необхідно постійно поповнювати з їжею. Це особливо важливо для тих, хто любить шкідливу їжу (різні борошняні продукти, солодощі та ін.), Для дітей і жінок після 50 років. Якщо вітаміну В1 достатньо в організмі, то людина буде відчувати себе добре, значно менше втомлюватися, не буде так схильною до дратівливості і нервозності, буде бадьорою весь день. До того ж тіамін допомагає поліпшити апетит і роботу травного тракту.
Вітамін В2 (рибофлавін), допомагає регулювати в організмі роботу щитовидної залози, позитивно впливає на репродуктивну систему, а також бере участь в утворенні антитіл і еритроцитів. Цей вітамін впливає на стан шкіри, нігтів і волосся, підтримує їх здоровий вигляд.
Вітамін В5 бере участь у регулюванні обміну жирів, вуглеводів. Пантотенова кислота синтезує життєво важливі кислоти, гістамін, гемоглобін, холестерин. Крім того, кислота покращує стан гормонів наднирників і стимулює їх утворення. Відмінний спосіб профілактики артритів, хвороб серця, колітів, різних алергій – це нормальний рівень вітаміну В5 в організмі.
Не менш необхідні організму такі мінерали, як кальцій, фосфор, калій, магній та інші. Карамболь є чудовим способом доставити в організм величезну кількість вітамінів і мінералів, які необхідні для підтримки організму в здоровому стані.
У корінні, стеблах і листі карамболи знаходиться глютамінова кислота. Лікувальні властивості карамболи вивчені погано, але відомо, що народна медицина Азії в лікувальних цілях використовує квітки і листя цієї рослини.
Корисні властивості
У країнах Азії цей екзотичний фрукт в основному застосовують для лікування кольок, запорів, авітамінозу, головних болів, а також при слабкому імунітеті. Карамболь містить досить багато щавлевої кислоти. Вона дуже корисна для організму, тільки от людям із захворюваннями травного тракту або нирок краще обмежити вживання карамболи.
В Індії використовуються плоди карамболи як кровоспинний засіб при геморої, а проти лихоманки використовують сушені плоди або їх сік. Зацукровані консервовані плоди застосовують при діареї, для зменшення рівня жовчі і зняття похмільного синдрому.
Жителі острова Шрі-Ланки використовують карамболь для виведення плям з одягу. Крім того, з його допомогою навіть полірують латунь і мідь.
У Бразилії карамбола є засобом, використовуваним при лікуванні екземи і як сечогінне. Попереджають блювоту за допомогою відвару листя і плодів цієї рослини. Вгамувати головний біль можна, якщо прикласти до скронь листя карамболи. Подріблені пагони і листя ефективні при стригучому лишаї і вітряній віспі. Хорошим глистогінним засобом є квітки карамболя. В якості протиотрути при отруєннях застосовують корені, розтерті з цукром. Подрібнені насіння карамболи використовують для приготування відвару, який трохи п’янить, а так само сприяє утворенню грудного молока. Насіння, розтерті в порошок, добре заспокоюють при астмі і кольках.
Карамболь здатна вгамувати спрагу і знизити артеріальний тиск. Її можна використовувати як проносний засіб і для підвищення захисних функцій організму. Магній, що міститься в карамболь, дозволяє виводити з тканин людини надлишок рідини. Карамболь рекомендують вживати при авітамінозі. За допомогою соку цих плодів можна усунути похмілля. Крім того сік відмінно відбілює зубні протези. Для цих цілей потрібно просто помістити протези в сік на кілька годин. Занадто концентрований сік рекомендують на одну чверть розбавити дистильованою водою. Карамболь ефективний при кольках, лихоманці і головних болях.
Як правильно вибрати карамболь
У багатьох країнах південно-східної Азії місцеві жителі найбільше воліють ще незрілі, трохи кислі плоди, ребра яких чітко поділені. Тим, хто любить солодкі плоди, необхідно вибирати світло-жовті або зелено-жовті, які мають м’ясисті бічні ребра. Такі плоди карамболі мають зовсім невелику кислинку і запах, який нагадує жасмин.
Смак карамболи своєрідний і складно піддається опису. Деякі люди порівнюють смак цього «корнішона» з агрусом і огірком, деякі зі сливою і виноградом, а хтось взагалі відчуває яблуко або апельсин на смак. Тому краще всього спробувати цей екзотичний фрукт і знайти щось своє в його незвичайному смаку.
Тільки, на жаль, в більшості магазинів неможливо знайти карамболь, яка дозріла до кінця на дереві. У більшості випадків, як і багато інших тропічних фруктів, карамболь зривають ще незрілу, а дозріває вона по дорозі до нас.
Карамболь можна зберігати в холодильнику до трьох тижнів.
Як їдять і готують карамболь
В основному карамболь використовують для прикраси різних страв: салатів, морозива або коктейлів. Крім того, він дуже смачний в сирому вигляді. Але це не всі переваги цього екзотичного фрукту. У багатьох країнах карамболь використовують для приготування різноманітних страв. Навіть найпростішій і звичайній їжі даний фрукт може додати неповторний аромат і смак. На Шрі-Ланці карамболь вживають у їжу разом з шкіркою, в сирому вигляді. Жителі Китаю дуже люблять рибу з такими ось корнішонами. На Гавайських островах готують смачний щербет, змішуючи при цьому сік лимона, карамболі і желатин. Також сік цього фрукта можна додавати при приготуванні коктейлів або змішувати з іншими соками (ананасовим, апельсиновим або манго).
Крім того, можна приготувати соус з карамболи, який підійде до м’яса. Для цього необхідно змішати дрібно нарізані «корнішони» разом з селерою, хроном, різними спеціями і оцтом. Або можна навіть перекладати шматочки тушкованого м’яса невеликими тонкими шматочками цього фрукту. Карамболь додасть цікавий смак страви, а також прикрасить його.
Карамболь, яка ще не дозріла, використовується як овоч. Можна готувати рагу, маринувати або солити. З солодких плодів корнішонів роблять різноманітні пюре, желе, пудинги, соки та інші страви. У країнах Південної Азії їдять і квітки карамболи, додаючи їх у салат.
Шкода і протипоказання
Кислі сорти карамболи містять велику кількість щавлевої кислоти, тому такі плоди слід вживати з обережністю при ентероколіті, гастриті, виразці шлунка і дванадцятипалої кишки. Надмірне вживання кислих сортів може спровокувати розвиток ниркової патології і порушення сольового обміну.


Поширте та додайте в закладки

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Пошук
Custom Search
Натисніть
Календар публікацій
Березень 2024
П В С Ч П С Н
« Лют    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Стрічка новин

Інтерв'ю з письменником

                                      «Час минає й слідів[...]

Оголошення

ОГОЛОШЕННЯ Всім, хто бажає придбати книгу[...]

Оголошення

Оголошення У неділю, 28 жовтня 2018 року, о[...]

Єдиноборства

Щирецькі чемпіони  За підтримки Громадської організації[...]

Аргентина 2018

Олімпійське срібло у Оксани Чудик  З[...]
Новини податкової

Інформація 10.02.2022-3

Навчальний семінар з актуальних питань[...]

Інформація 10.02.2022-2

На «гарячій лінії» у Львівській[...]

Інформація 10.02.2022-1

У Львівській ДПІ відбувся семінар -[...]
Погода
Погода в Україні
Музичний плеєр

Here is the Music Player. You need to installl flash player to show this cool thing!

Хто онлайн
5 Гостей
Рекомендуємо!