Відкриття | Щирець – старовинне мiстечко Львiвщини
Цікаві статті

Жимолость їстівна

Жимолость їстівна, корисні[...]

Гумі

Гумі, або Лох[...]

Папайя

Папайя (або хлібне[...]
Наша кнопка
Сайт Щирця
Допомога сайту
Календар свят і подій
Географія відвідувань
Курс валют
Загружается информеры для сайта от kurs.com.ua

1704 Переглядів

Музей Осипа Куриласа у Щирці

«Нарешті» – так сказала колишній директор Національного музею імені Олекси Новаківського Любов Волошин, коли запрошували її на відкриття музею Осипу Куриласу, – розповідала Стефанія Деревацька, ініціатор його створення. «Ото сьогодні сталося. Про цю мить мріяла понад тридцять років» – додала, сяючи щасливою посмішкою Стефанія Павлівна.

muzej1

Як згадала, почалося все з того, що у Щирець у 80-ті роки минулого століття приїхали студенти з Москви, щоб познайомитись із життям і творчістю нашого відомого земляка. І щирчани не мали що їм розповісти. Нині горда тим, що хто б не завітав у наше містечко, ми маємо їм що показати.
– Священики місцевих церков отці Андрій та Іван відправили молебен, окропили приміщення, благословили людей, які доклались до створення музею, просили у Всевишнього для них доброти, здоров’я, щоб мали можливість і надалі плідно працювати.

muzej3
Багато цікавого розповів видавець монографії-альбому «Осип Курилас», яка вийшла друком у Львові в 2008 році, щирчанин Андрій Крижанівський. Він, як зауважив, разом з дружиною Галиною Іванівною, солісткою Львівського національного театру опери та балету ім.Соломії Крушельницької, прийшли одні з перших на подію. І уважно переглядали експонати.
– Цей музей, – є найкращим вшануванням Осипа Куриласа, гідною пам’яттю про нашого славного художника, якого називали найбільш обдарованим представником галицького живопису початку ХХ століття, – говорив пан Андрій. – Цьогоріч якраз минає 65 років з дня його смерті. За різноплановістю робіт не мав собі рівних в українському мистецтві. Взагалі, постійно був переконаний, що рано чи пізно, а такий музей у Щирці буде. Ця людина заслужила на це. І, нарешті, здійснилися задуми завдяки зусилям багатьох небайдужих мешканців, насамперед родини Деревацьких, яка своїми думками, вчинками, стараннями, навіть фінансами, спромоглася, що відкрилися двері цього закладу у приміщенні Щирецької середньої школи №1 І-ІІІ ст. імені Героя України Богдана Ільківа.
– Дивлячись на експонати, бачимо, що Щирець неодноразово вшановував пам’ять цієї неординарної людини?
– Коли ще на початку 90-х років минулого століття збиралися зводити пам’ятник Тарасові Шевченку, висловлював думку, що насамперед варто встановити пам’ятник Осипу Куриласу, не применшуючи українського Пророка, оскільки пам’ятників Генію багато, а відомому маляру – жодного. Сподіваюсь, що прийде час, і у містечку увіковічнять його у камені чи бронзі. А вечори пам’яті земляку неодноразово організовувались в Народному домі чи школах.
– Чимало картин митця колись знаходилися в церкві Святої Трійці, у якій деякий час був музей…
– І було їх понад десяток. Вважаю, що це були оригінали. Цей період потребує дослідження. Намагався вияснити, де поділись ці шедеври, але сліду не знайшов. Висновок простий – хтось зметикував і «присвоїв» собі ці твори. Правда, це були не найкращі роботи автора.
– Сьогодні багато розмов про місце народження Осипа Куриласа?
– У копії автобіографії, яка є у музеї, чітко написано: «Я, Осип Петрович Курилас, народився у Щирці-Острові». У мене є поштівка-фотографія, де поруч із греко-католицькою церквою Святої Трійці знаходиться невеличка хатинка. Саме тут, як запевняють науковці, з’явився на світ майбутній талант. Хоча є й інші думки з цього приводу.
– У вас, як ви говорили, є досить багато поштових листівок митця?
– Признаюсь відверто, що більшість з них – оригінали. Копій менше. Вони різних років випуску. Деяким вже по 100 років. Тішить, що частина з них відображає історію Щирця.
Цікавою була розповідь Андрія Крижанівського, коли торкнувся деяких штрихів життя живописця: «По натурі був самітником, не вступав в жодні мистецькі об’єднання, оскільки дуже шанував свій час і віддавався роботі. Характер мав досить колючий, не розмінювався на дрібниці. Багато працював в сакральному мистецтві, малюючи образи в церквах, яким немає повторів. Був прекрасним портретистом. Створив цілу портретну галерею січових стрільців. Зробив чимало ілюстрацій до книжок. Вражаючими, неперевершеними були листівки. Ці поштові картки розсилались не лише по Україні а й по різних країнах».
Оскільки в гості не прийнято ходити з порожніми руками, подарував музею книгу «Осип Курилас», автором якої є, та копії деяких листівок, виконані Осипом Куриласом. На одній з них зображено УГКЦ Святої Трійці з парафіянами у колі з Андрієм Шептицьким.
Було відео вітання від Лариси Курилас, яке вона передала зі США, стоячи біля пам’ятника жертвам Голодомору в Україні. Торкнулася спорідненості з Осипом Куриласом. Пообіцяла найближчим часом приїхати у Щирець. А ось її батько вже встиг це зробити.
Надзвичайно зворушеною, щасливою була Богдана Деревацька. З радістю поділилася спогадами:
– Біля витоків створення цього музею стоять мої батьки – Ігор Теодорович та Стефанія Павлівна. – Вони крок за кроком займалися втіленням мрії у життя. Не все періодами йшло гладко. Деколи поволі, складно просувалася робота. Насамперед, шукали спонсорів, майстрів, які зробили б ремонт приміщення. Але Бог допомагав, потрохи надходили кошти. І поступово змогли втілити мрію у життя.
– У музеї чимало копій картин, листівок Осипа Куриласа, хто цим займався?
– Неймовірно багато допомагали студенти Львівської політехніки, керівник яких Віолетта Радомська, викладач кафедри дизайну та основ архітектури. Вони творили копії, розробили проект музею.
Складними, як говорили виступаючі, були останні роки митця. Радянська влада на початках його підносила. Підняла до рангу заступника голови Львівської обласної Спілки художників України. Навіть отримував нагороди. Та пізніше, дізнавшись про участь в Українському Січовому Стрілецтві, почала цькувати. Він це все важко переносив. Такий стан впливав на здоров’я. виснаження сил. Взялися за знищення творів художника, частину з них було спалено ще за життя Осипа Куриласа. І він був свідомий того, що у будь-який момент може бути ліквідований. Помирав із розбитим серцем.
Багато людей прийшло на цю подію. Не всім вистачило місця сидіти, стояли попід стінами та незручностей не відчували. Було по-сімейному затишно і цікаво.
Надзвичайно професійно, від щирого серця виконувала пісні студентка Львівської консерваторії Юлія Когут з Пустомит, бабуся з дідусем якої проживають у Щирці.
Довелось почути думки людей різних професій і віку. І всі в один голос говорили про велику значимість відкриття музею.
Отець Андрій: – Це титанічна робота. Тому щиро вдячний сім’ї Деревацьких, Андрію Крижанівському за важку працю. Все вражає. Картина «Дивлюсь, аж палає…» просто заворожує. На ній зображений Тарас Шевченко, який, приклавши долоню до чола, дивиться в далечінь. Та мало хто знає, що портрет написаний на фоні чітких рядів січових стрільців. А крізь хмари пробивається посмішка Кобзаря і погляд вдалечінь. Сьогодні нам треба переконливо дивитись у майбутнє, заглиблюватись у зміст картин. І важливо, щоб нинішнє покоління вчилось і творило, як видатний щирчанин. І треба їх стимулювати до цього.
Олексій Пароля, директор Щирецької ЗОШ №1 І-ІІІ ступенів
– У цю роботу вкладено багато праці й років. Наполегливо Стефанія Павлівна з чоловіком Ігорем Теодоровичем, дітьми, особливо дочкою Богданкою, займались пошуком матеріалів В останні два-три роки додались труднощі. Але з допомогою добрих людей було пройдено і цю перепону. Музей Осипа Куриласа, який створили у приміщенні нашої школи, напевно, єдиний. І він має популяризувати це ім’я, яке довгі роки замовчувалось. Шкода, що багато творів митця знищено. Та як виявилось – дещо вдалося врятувати. Навіть сьогодні представлені оригінали.
Роман Мазій, письменник, член НСПУ:
– Вважаю відкриття музею Осипа Куриласа знаменною подією для древнього Щирця. Це ще одна сторінка історії містечка, адже Осип Курилас відомий художник з європейським іменем. Приємно, що знайшлися люди, зокрема родина Деревацьких, науковець, дослідник його імені Андрій Крижанівський, які доклали значної праці, оформляючи музей. Збирались по зернині до нього експонати. Гляньте на портрет художника: який у нього світлий, інтелігентний погляд. Взагалі, кожна картина, листівка, документ-реліквія, яка пахне правдивою історією.
– Зіновій Гаєцький, голова районного товариства «Просвіта»:
– Музей – надзвичайний. І хоч сьогодні холодно, заметіль, не задумуючись приїхав з Лісневич у Щирець. Щоб бути на такій важливій події. Враження колосальні. Зразу все не оглянеш. Сюди буду приїжджати – дивитись, читати, занотовувати. Молодці люди, які це зробили. Велика подяка їм за це
. Лариса Пекар, вчитель музики Щирецької ЗОШ №2 І-ІІІ ступенів:
– Дуже рада, що збулися мрії моєї колеги Стефанії Павлівни Деревацької. Вони розтягнулися на десятиліття. Але реалізувались. Музей Осипа Куриласа відкрито. Для Щирця, околиць, району це велике надбання. Від душі вітаю всю сім’ю Деревацьких і всіх щирчан зі святом.

muzej4
Марія Лазар,мешканка Щирця:
Задум став дійсністю. Дуже, дуже рада. Велика постать довгі роки була у забутті. Зайшовши у приміщення – була зворушена побаченим. Кожен стенд – це окрема розповідь про Осипа Куриласа: дитинство, юність, УСС, 40-50-ті роки. Тепер дорослі, діти, зайшовши у музей, почерпнуть багато цікавих фактів з історії містечка України.
Символічно, але відкриття музею відбулося 13 листопада, у Всесвітній день доброти. Це знак Божий людям, праця яких принесла результат. І їхні старання ніколи не забудуться у пам’яті людей і Всевишнього.

muzej2
Як сказала Стефанія Деревацька, вона дуже вдячна меценатам, без яких неможливо було б відкрити музей. Це, зокрема, депутату Верховної Ради України Богдану Дубневичу, керівникам району, начальнику райвідділу освіти Мирославі Лісній, директору ТзОВ «Альба» Ігорю Боліновському, а також Остапу Скочилясу, Ігорю Однорогу, Оресту Хомину, Олександру Кузичу, Анатолію Зам’єсову, Тарасу Паучку, вчителям, учням школи та іншим.

Р.Скочиляс


Поширте та додайте в закладки

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Пошук
Custom Search
Натисніть
Календар публікацій
Квітень 2021
П В С Ч П С Н
« Бер    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Стрічка новин

Оголошення

ОГОЛОШЕННЯ Всім, хто бажає придбати книгу[...]

Оголошення

Оголошення У неділю, 28 жовтня 2018 року, о[...]

Єдиноборства

Щирецькі чемпіони  За підтримки Громадської організації[...]

Аргентина 2018

Олімпійське срібло у Оксани Чудик  З[...]

Вільна боротьба

Пам’яті Олекси Довбуша У місті Коломиї[...]
Новини податкової

Інформація 15.04.2021

Об’єднана звітність з єдиного внеску[...]

Інформація 14.04.2021

До уваги викладачів-репетиторів! Головне управління ДПС[...]

Інформація 8.04.2021

Платники податків міста Львова за[...]
Погода
Погода в Україні
Музичний плеєр

Here is the Music Player. You need to installl flash player to show this cool thing!

Хто онлайн
3 Гостей, 1 Робот
Рекомендуємо!