4181 Переглядів
Раніше ця церква на колишній замковій горі адміністративно належала до села Піски, зараз – до містечка Щирець.
Церква Різдва Богородиці датується солідним XVI ст. – і оборонність тут не надумана, а справжня. Зараз дзвіницю і частину огорожі перекривають справжнім гонтом.. Колись це була замкова гора! Тут, на лівому березі річки Щерек, в XV столітті піднімалася оборонна твердиня. Та вже документи XVII ст. фіксують нову назву гори – Монастир. Може бути, що оборонні мури навколо храму дійшли до нас від того древнього монастирського комплексу. Сама ж церква раз по разу нищилась.
Вона сильно постраждала після татарського набігу в 1618-1620 рр., була відновлена у 1662 р., а сучасний вигляд має з ХІХ століття (1892 р.) – принаймні в чомусь я не помилилась. До того часу вона була кам’яною з трьома дерев’яними верхами. Товщина стін храму – до 180 см! Щипці на фасаді надають церкві рис романського храму, хоча це лише стилізація.
В 1915 р., під час Першої світової, пам’ятка сильно постраждала, було повністю знищено її купол. Відновили церкву в 1934 р. за проектом архітектора Л.Левинського. Чотиритомник порівнює святиню з Благовіщинською церквою у Городку та вважає храм одним з небагатьох вцілілих трикамерних споруд, характерних для української архітектури XV-XVI століть.
Кам’яно-дерев’яна дзвіниця стоїть в західній частині огорожі. Нижній ярус мурований, верхній з дерева. Відомо, що у 1918 р. на одному з контрфорсів нижнього ярусу були ще помітні цифри “1700″ – можливо, дата одного з ремонтів.
Башта в східній частині огорожі колись слугувала капличкою.
Поширте та додайте в закладки
Напишіть відгук