Станіслав Мачек – герой Другої світової війни. | Щирець – старовинне мiстечко Львiвщини
Цікаві статті

Жимолость їстівна

Жимолость їстівна, корисні[...]

Гумі

Гумі, або Лох[...]

Папайя

Папайя (або хлібне[...]
Наша кнопка
Сайт Щирця
Допомога сайту
Календар свят і подій
Географія відвідувань
Курс валют
Загружается информеры для сайта от kurs.com.ua

3670 Переглядів

Станіслав Мачек – герой Другої світової війни.

 Пізнанню історії нашого містечка немає меж. Достеменно відомо, шо в Щирці народилися художники Федір Сенькович і Осип Курилас, філософ Давид Ноймарк, тут працювали Лесь Мартович і Роман Іваничук. Та життєва історія цієї людини, про яку ітиме мова, мене надзвичайно вразила. В костелі Св. Станіслава, пам’ятці Грюнвальдської битви 1410 р, є меморіальна дошка на честь Станіслава Мачека, який народився в Щирці у 1892 р., був охрешений у цьому костелі, а помер у віці 102 роки в шотландському місті Единбурзі, і похований в м.Бреда, Нідерланди. Дивно, що про людину, якій в Нідерландах створено музей, щирчанам майже нічого до недавнього часу не було відомо.Тому настав час познайомити наших краян із цією історичною постаттю.Machek
У 1910-1914рр. Станіслав Мачек вивчав літературу і філософію у Львівському університеті. брав участь у діяльності стрілецького союзу. У1914 р. був призваний офіцером до австро-угорської армії воював на італійському фронті.
Після закінчення Першої світової війни командував батальйоном 26-го піхотного полку у Львові. У 1924 р. закінчив вищу військову школу у Варшаві.

У1924—1927 рр. —начальник 2-го відділу Генштабу. потім заступник командира 76-го піхотного полку. У1929—1935 рр. —командир 81-го піхотного полку. З осені 1938 р. — командувач піхоти 7-ї Ченстоховської піхотної дивізії.
Восени 1938 р. призначений командиром 10-ї моторизованої кавалерійської бригади, якою командував під час Польської кампанії 1939р. Протягом п’яти днів бригада Мачека хоробро билася і, незважаючи на чисельну і технічну переваги, німці не змогли просунутися більше, ніж на 10 кілометрів на добу. Потім Мачек прибув до Львова і очолив оборону міста. Для цього було сформовано мобільний резерв у боротьбі за місто, що дозволило іншим польським підрозділам відійти на румунський плацдарм. Цей резерв вважається єдиним польським підрозділом, що не програв жодного бою в 1939 р. Йому вдалося уникнули полону і відійти до Угорщини.
Навесні 1940 р. Мачек відтворив свою бригаду вже у Франції, з нею орав участь у боях з німецькими віиськами під час французької кампанії 1940 р. Після капітуляції Франції разом зі своїми товаришам по службі втік до Англії, де вже втрете відродив свою частину.
25 лютого 1942 р. за наказом Верховного головнокомандувача —генерала Владислава Сікорського створено першу польську танкову дивізію, якою командував Мачек. Спершу дивізія була розташована в Шотландії й пильнувала там 200-кіломет ровий відтинок морського узбережжя від очікуваного німецььюго десанту, після чого наприкінці липня 1944 р. у кілька етапів була перевезена до Нормандії. Мачек висадився з дивізією у Нормандії поблизу Канн. У серпні 1944 р. дивізія увійшла до складу 2-го канадського корпусу. Успішно воював у Франції: пройшовши з боями Бельгію і Голландію, закінчив свій бойовий шляху Вільгельмсхафені. У травні 1945 р. генерал Мачек призначений командиром 1-го Польського корпусу, дислокованого в Шотландії.
В день капітуляції Рейху під контролем польських збройних сил на Заході, які діяли в складі і під контролем військ західних союзників, опинилась частина Нижньої Саксонії так званий Емсланд. Танки першої бронетанкової дивізії польських збройних сил на Заході захотіли портове місто Вільгельмсхафен. одну з головних баз гітлерівських Крігсмаріне. Після того, як настав мир, сюди, крім армії, було звезено біля 10 тис. польських полонених остарбайтерів. 1728 дівчат- учасниць Варшавського повстання. Таким чином, в цьому регіоні в травні 1945 р. перебувало 18 тис. польських солдат і біля 30 тис. поляків звільнених із таборів.
Західні союзники вирішили передати частину окупованої території під польську адміністрацію. Ідея створення польського анклаву була одобрена прославленим Монтго- мері. Поляки отримали в управління 6500 кв.км. на північному заході Німеччини. Так на місці німецького міста Гарен з’явилось місто Мачков, назване на честь нашого земляка. командира першої бронедивізії Станіслава Мачека.
За три роки існування назви міста, 479 людей отримали в свідоцтві про місце народження – Мачков,яке сьогодні не знайти на карті. 10 вересня 1948 року місту знову було повернуто назву Гарен. Поляки повернулись в Польщу, частина емігрувала у Великобританію, а в Гарен під звуки церковних дзвонів повернулись німці. Неодноразово вони запрошували відвідати своє місто поляків, які тут народились, вчились, одружувались або просто жили в 1945-48 рр.
Мачек залишив армію 9 вересня 1948 р. Вкрай негативно сприйняв звістку про створення в Польщі комуністичного режиму, залишившись прихильником емігрантського уряду Після війни комуністичний уряд Польської Народної Республіки позбавив його польського громадянства і тому він змушений був залишишся в Англії. Після цього Мачек втратив статус солдата союзників і був позбавлений права на отримання бойового і військово-пенсійного забезпечення. До кінця 1960-х йому довелося шукати будь-яку роботу, зокрема працювати барменом в Единбурзькому готелі.
У 1989 р. останній прем’єр- міністр польського комуністичного уряду Мечислав Раковський приніс генералові Мачеку публічні вибачення, а в 1994 р. його представили до вищої державної нагороди Польщі — ордена Білого Орла.
Бригадний генерал Станіслав Мачек помер 11 грудня 1994 р. у віці 102 роки. Згідно з його останнім бажанням був похований разом зі своїми солдатами — на польському військовому цвинтарі у м. Брела. Нідерланди.

Стефанія Деревацька, вчителька Щирецької школи №1


Поширте та додайте в закладки

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>