2606 Переглядів
Платонія чудова (лат. Platonia insignis).
Одним з популярних представників сімейства Клузіевих, роду Платон є рослина з оригінальною назвою Платонія чудова, вона ж – Платонія звичайна, або, як прийнято в науковій термінології, Platonia insignis. Платонія росте у вигляді дерева, яке щороку скидає листя. У цього виду є й інші назви, якими також можна користуватися: Bacury, Pacuri, Bacuri, Pakouri, Pakuri, Packoeri, Pakoeri, Naranjillo, Bacurizeiro і Maniballi. Пояснюється це широкою географією розповсюдження Платонії. Основний ареал її проживання – країни Латинської Америки, тому численні найменування мають схожий, співзвучний корінь. Платонія любить тропічний клімат. Для місця свого проживання вона вибирає тропічні ліси Бразилії, Гайани, Парагваю і Колумбії. Тут особливо волого і тепло. Плоди дерева не можуть довго зберігатися, тому їх рідко експортують в далекі країни. Про цей фрукт знає далеко не кожен, що не дивно: на прилавках великих супермаркетів рідко зустрінеш Платонію.
Водночас на ринках Південної Америки ці плоди користуються особливою популярністю. Як вже було зазначено раніше, Платонія росте на деревах, висота яких зазвичай не перевищує 20-25 метрів. Дерево має пірамідальну крону, а також жовту кору, що містить велику кількість латексу. За формою листя Платонії схожі з еліпсом або овалом, середня довжина – не більше 10-15 см. Також листя трохи “завиваються” по краях.
У певний час року дерево Платонія повністю покривається красивими рожевими квіточками з великими пелюстками і численними листочками. Після закінчення періоду цвітіння рослина формує плоди, поступово набирають овальну або круглу форму. Зрілі фрукти пофарбовані в жовто коричневий колір, в діаметрі не більш 10-12 см, зверху покриваються товстою шкіркою. У цій грубій шкірці, як і в корі Платона, міститься латекс. Деякі порівнюють Платонію з іншим екзотичним плодом – папайєю, проте фрукти схожі тільки зовні. Якщо очистити плід від шкірки, то ми доберемося до смачної м’якоті білого кольору. Вона не тільки соковита, але і досить ароматна, в центрі містить кілька (зазвичай від двох до чотирьох) великих насіннячок чорного або бурого кольору.
Платонія поєднує в собі солодкі і кислі нотки. Фрукт їдять у свіжому вигляді, а також додають в десерти, мармелад, джеми, желе і навіть в щербети.
У виробництво також надходить кора Платона. Вона цінна своєю міцністю і довговічністю. З кори виготовляють якісні меблі, столярні інструменти і навіть сувеніри. Ну і, звичайно, не варто забувати про латекс: його також беруть з дерева Платонія на виробництво справжнього каучуку. На жаль, сьогодні попит на латекс з Платонії стрімко падає, так як каучук навчилися робити зі штучних речовин.
Поширте та додайте в закладки
Напишіть відгук