Кім Науменко. о. Михайло Баричко. | Щирець – старовинне мiстечко Львiвщини
Цікаві статті

Жимолость їстівна

Жимолость їстівна, корисні[...]

Гумі

Гумі, або Лох[...]

Папайя

Папайя (або хлібне[...]
Наша кнопка
Сайт Щирця
Допомога сайту
Календар свят і подій
Географія відвідувань
Курс валют
Загружается информеры для сайта от kurs.com.ua

2985 Переглядів

Парох Щирця о.Михайло Баричко.

У травні 1919 р. в районі Щирця розгорілися запеклі бої частин 7-ї Львівської бригади Галицької армії з військами Польщі, які переважаючими силами розгорнули наступ на усьому українсько-польському фронті з метою повністю захопити Східну Галичину й ліквідувати незалежну Західно-Українську Народну Республіку. Саме тоді в рядах оборонців української держави відзначився парох Щирецької церкви Святої Трійці, водночас – духовник 7-ї Львівської бригади о.Михайло Баричко. Незважаючи на близькість фронту, він відправляв на Великдень Службу Божу з участю галицьких стрільців, старшин та місцевих жителів. Як свідчив духовний референт 1 -го галицького корпусу о. Іван Лебедович, о.М.Баричко виявив мужність і витримку, коли в той час над Щирцем з’явився польський літак й вів кулеметний вогонь. Зауважимо, що вже наступного дня поляки зайняли Щирець.

o.Mihai'lo Barichko
о.Михайло Баричко народився 1868 р. й після закінчення духовної семінарії був висвячений на пароха. 1910 р. він прибув у Щирецький деканат і тодішній декан о.В.Стернюк (батько майбутнього митрополита Греко-католицької церкви, уродженця Пустомит, Володимира Стернюка) призначив його парохом церкви Святої Трійці в Щирці. Історично склалося так, що українське священство традиційно складало національну еліту і виконувало провідну роль у суспільстві. Отож, закономірно, що із священицьких родин вийшли визначні громадсько-політичні і військові діячі: перший президент ЗУНР Є.Петрушевич і голова уряду К.Левицький, командувач Галицької армії генерал-чотар М.Тарнавський та інші.
З перших днів о.М.Баричко брав активну участь у громадському Житті Щирця, зокрема у діяльності українських товариств “Просвіта” “Сільський господар”, “Сокіл”, “Січ”, тісно спілкувався з діячем УНДП, послом Я.Олесьницьким (згодом член Української Національної Ради ЗУНР), головою філії “Сільського господаря” І.Орлевичем, письменником Лесем Мартовичем – адвокатом із Щирецького окружного суду та ін. Священик користувався заслуженим авторитетом серед 4670 прихожан своєї парохії (включаючи Піски, Лани і Острів). Отже, коли в результаті Першолистопадового 1918 р. зриву влада у краї перейшла в руки українців, о.М.Баричко був у перших лавах будівничих молодої держави, тісно співпрацював з першим комісаром Щирця К.Малицьким, який на початку листопада сформував загін на допомогу українському війську у Львові.

Від перших днів існування, ЗУНР довелося вести напружену збройну боротьбу проти агресії з боку Польщі. Під час війни активно йшла розбудова Галицької армії. Відтак, поряд з іншими, була створена бойова група “Щирець”, яка у січні 1919 р. реорганізована в 7-му Львівську бригаду на чолі з уродженцем Дорнфельда (нині Тернопілля Миколаївського району) отаманом Альфредом Бізанцом. Він розмістив свій штаб у Щирці і коли наказом Державного секретаріату військових справ 4 лютого були впроваджені польові духовники армії, о.Михайло Баричко добровільно зголосився до війська і отримав призначення капелана Львівської бригади. До його обов’язків входило задоволення духовних потреб особового складу, опіка над пораненими, організація поховань полеглих вояків, їх облік та ін. У підпорядкуванні були духовники полків бригади, штаби яких дислокувалися в Сердиці і Наварії.
Слід додати, що під час українсько-польської війни 1918-1919 рр. та боїв на Правобережній Україні, в лавах Галицької армії служили капеланами 90 священиків. “Полеві духовники УГА, – писав о.д-р.Василь Лаба, преподобник ДСВС, генеральний вікарій армії, – не тільки виконували свою душпастирську службу, але теж впоювали боєвого духа в стрілецтво… переносили всі злидні чотирикутника смерти, та понад тридцять кілька їх не вернулися домів”. Разом зі своєю бригадою о М.Баричко змушений був у травні 1919 р. покинути Щирець. У ході кровопролитних боїв у травні-червні 1919 р. Галицька армія змушена була відступити за Збруч, де об’єдналася з Армією УНР і воювала на трьох фронтах – польському, більшовицькому і денікінському. Восени її вразила страшна епідемія тифу, в результаті якої понад 15 тисяч стрільців і старшин померли без належної медичної допомоги. Польові духовники, зокрема о.М.Баричко постійно знаходилися серед вояків, намагалися полегшити їх участь, сповідували і супроводжували в останню дорогу.
Після поразки визвольних змагань навесні 1920 р. він повернувся в Щирець. Але зразу ж був арештований польською поліцією й відправлений у концтабір Ялівець, де разом з ним перебували близько сотні українських священиків із 290 репресованих взагалі. Спільно з о.М.Баричком в Ялівцях відбували ув’язнення о. Володимир Стернюк з Пустомит, о.Іван Степанів з Вишнівчика (батько легендарної Олени Степанівної), о.І.Погорецький з Бродків, о.М.Пясецький з Сороків та інші.
Звільнений 1921 р. о. М.Баричко розпорядженням Львівського єпископату УГКЦ був відновлений парохом Щирця. Він знову включився у громадську діяльність, сприяв відродженню довоєнного товариства “Просвіти”, новоствореної “Рідної школи”, молодіжного “Лугу”, який прийшов на зміну забороненої “Січі” очолював збір коштів на відновлення їх діяльності. Відтак його кончину 2 лютого 1929 р. сприйняли прихожани і взагалі жителі Щирця як велику втрату. Він був похований на міському старому цвинтарі. Віддати останню шану довголітньому пароху зібралися тисячі людей міста і навколишніх сіл. На жаль, ім’я славного патріота України, його життя і діяльність не отримали покищо гідної пошани і висвітлення нинішнім поколінням.


Поширте та додайте в закладки

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Пошук
Custom Search
Натисніть
Календар публікацій
Січень 2022
П В С Ч П С Н
« Гру    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Стрічка новин

Інтерв'ю з письменником

                                      «Час минає й слідів[...]

Оголошення

ОГОЛОШЕННЯ Всім, хто бажає придбати книгу[...]

Оголошення

Оголошення У неділю, 28 жовтня 2018 року, о[...]

Єдиноборства

Щирецькі чемпіони  За підтримки Громадської організації[...]

Аргентина 2018

Олімпійське срібло у Оксани Чудик  З[...]
Новини податкової

Інформація 23.12.2021-4

Про проведення роз’яснювальної роботи щодо[...]

Інформація 23.12.2021-3

„Круглий стіл” у Львівській ДПІ[...]

Інформація 23.12.2021-2

Одноразове (спеціальне) добровільне декларування, питання[...]
Погода
Погода в Україні
Музичний плеєр

Here is the Music Player. You need to installl flash player to show this cool thing!

Хто онлайн
5 Гостей, 1 Робот
Рекомендуємо!