Інформація 11.11.2016 | Щирець – старовинне мiстечко Львiвщини
Цікаві статті

Жимолость їстівна

Жимолость їстівна, корисні[...]

Гумі

Гумі, або Лох[...]

Папайя

Папайя (або хлібне[...]
Наша кнопка
Сайт Щирця
Допомога сайту
Календар свят і подій
Географія відвідувань
Курс валют
Загружается информеры для сайта от kurs.com.ua

744 Переглядів

Відповідає «гаряча лінія»!

На запитання платників податків під час сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія» відповідав завідувач сектору податків і зборів з фізичних осіб Пустомитівського відділення Галицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області Андрій Костишин.

 kostyshyn

Пропонуємо до уваги відповіді на питання, з якими абоненти звертались на «гарячу лінію»:

Планується вихід одного учасника зі складу ТОВ з виплатою належної йому в статутному фонді частки майна. Чи потрібно таку виплату обкладати ПДФО та військовим збором і відображати у формі № 1-ДФ?

Товариству – податковому агенту виплату частки у статутному фонді обкладати не потрібно, а ось відобразити її суму в формі №1ДФ необхідно обов’язково. І ось чому. операції з повернення фізособі грошових коштів або майна (майнових прав), попередньо внесених нею до статутного капіталу емітента корпоративних прав, у разі виходу такої особи з числа учасників емітента прирівняні абзацом п’ятим п.п.170.2.2 ПКУ до продажу інвестиційного активу. Облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно (п.п.170.2.1 ПКУ). Звітним періодом для цілей оподаткування інвестиційного прибутку є календарний рік. Отже, товариство, виплачуючи засновнику, який іде, його частку у статутному фонді, не нараховує та не сплачує до бюджету ПДФО та ВЗ. Водночас воно зобов’язане відобразити суму цього доходу у формі №1ДФ:- у розділі I з ознакою доходу «112»;- у розділі II в рядку «Військовий збір» у загальній сумі доходів, нарахованих/виплачених фізособам у звітному кварталі. Решта – справа рук учасника, який вийшов. Отримавши інвестиційний дохід, він зобов’язаний буде його задекларувати і сплатити з нього ПДФО та ВЗ. Виняток — випадки, зазначені у п.п.170.2.8 ПКУ.

Під якою ознакою та у якому порядку відображається у податковому розрахунку за ф. №1ДФ сума списаної заборгованості, за якою минув строк позивної давності, та яка обліковувалась у юридичної особи, якщо дана заборгованість була списана на користь фізичної особи-боржника?

Сума списаної заборгованості, за якою минув строк позовної давності, відображається юридичною особою у податковому розрахунку за ф. №1ДФ під ознакою доходу «107», без заповнення граф 4 та 4а, тобто проставляється «0».

При цьому, фізична особа самостійно сплачує податок з таких доходів та зазначає їх у річній податковій декларації.

Чи підлягає оподаткуванню ПДФО сума, сплачена працедавцем за навчання найманого працівника, що звільняється протягом такого навчання за ініціативою працедавця (скорочення)?

Згідно з п.п.165.1.21 п.165.1 ст.165 розділу IV Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ), до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума, сплачена роботодавцем на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів за фізичну особу, але не вище розміру, визначеного в абзаці першому пп.169.4.1 п.169.4 ст.169 ПКУ (у 2016 році 1930 грн.) на кожний повний або неповний місяць підготовки чи перепідготовки такої фізичної особи, незалежно від того, чи перебуває ця особа у трудових відносинах з роботодавцем, але за умови, що вона уклала з ним письмовий договір (контракт) про взяті зобов’язання з відпрацювання у такого роботодавця після закінчення вищого та/або професійно-технічного навчального закладу і отримання спеціальності (кваліфікації) не менше ніж три роки.

Якщо працівник припиняє трудові відносини з роботодавцем протягом періоду такого навчання або до закінчення третього календарного року від року, в якому закінчується таке навчання, сума, сплачена як компенсація вартості навчання, прирівнюється до додаткового блага, наданого такому працівнику протягом року, на який припадає таке припинення трудових відносин, та підлягає оподаткуванню у загальному порядку.

Згідно з ст.36 Кодексу законів про працю, підставами припинення трудового договору є, зокрема, угода сторін, розірвання трудового договору з ініціативи працівника (статті 38, 39), з ініціативи власника або уповноваженого ним органу (статті 40, 41) або на вимогу профспілкового, чи іншого уповноваженого на представництво трудовим колективом органу (стаття 45).

Тобто, при вирішенні питання оподаткування податком на доходи фізичних осіб вартості навчання, сплаченого роботодавцем за найманого працівника, необхідно враховувати підставу припинення трудових відносин такого працівника з роботодавцем. У разі коли такі трудові відносини припиняються за ініціативою роботодавця (скорочення, тощо), то сума, сплачена роботодавцем за навчання звільненого працівника, не включається до оподатковуваного доходу цього працівника.

Як оподатковується ПДФО дохід від продажу фізичною особою (резидентом або нерезидентом) нерухомого майна, отриманого у подарунок, що перебуває у власності менше трьох років?

Відповідно до п.172.10 ст. 172 ПКУ продаж резидентами та нерезидентами успадкованого (отриманого в подарунок) об’єкта нерухомості підлягає оподаткуванню згідно з положеннями ст.172 ПКУ.

Згідно з п.172.1 ст.172 ПКУ дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст.121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.

Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину.

Дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об’єктів нерухомості, зазначених у п.172.1 ст.172 ПКУ, або від продажу об’єкта нерухомості, не зазначеного в п.172.1 ст.172 ПКУ, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною п.167.2 ст.167 ПКУ (п.172.2 ст.172 ПКУ).

Пунктом 172.9 ст.172 ПКУ визначено, що дохід від операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомості, що здійснюються фізичними особами – нерезидентами, оподатковується згідно з ст.172 ПКУ в порядку, встановленому для резидентів, за ставкою, визначеною в п.167.1 ст.167 ПКУ.

Отже, дохід від продажу фізичною особою нерухомого майна, отриманого у подарунок, що перебуває у власності менше трьох років, підлягає оподаткуванню на загальних підставах, за ставками 5 % при отриманні доходу резидентом та 18 % при отриманні доходу нерезидентом.

Який порядок нарахування авансових платежів фізичною особою – підприємцем, якщо протягом поточного року такий суб’єкт господарювання перейшов зі спрощеної системи оподаткування на загальну систему оподаткування?

Відповідно до пп.177.5.1 п.177.5 ст.177 розділу IV Податкового кодексу України авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб розраховуються підприємцем самостійно, але не менше як 100 відсотків річної суми податку з оподатковуваного доходу за минулий рік (у співставних умовах), та сплачуються до бюджету по 25 відсотків щокварталу (до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня і до 15 листопада).

Фізичні особи – підприємці, які перейшли протягом поточного звітного року зі спрощеної системи оподаткування на загальну систему оподаткування нараховують та сплачують авансові платежі на підставі квартальної декларації, яка подається ними після закінчення кварталу, в якому відбувся перехід.

Наприклад, якщо платник податків перейшов на загальну систему оподаткування з ІIІ кварталу, то декларація подаватиметься після закінчення цього кварталу і авансові платежі нараховуються платником самостійно з урахуванням суми податку, що нараховується на доходи, вказані в декларації.

Чи нараховується єдиний соціальний внесок на суму орендної плати, що виплачується фізичні особі за договором оренди рухомого майна (вантажний автомобіль)?

Відносини, які виникають при укладенні договору найму (оренди), не мають ознак правовідносин, що регулюють виконання робіт або надання послуг. Відтак єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на суму орендної плати, виплаченої на користь фізичної особи згідно договору найму (оренди) нерухомого (рухомого) майна не нараховується.

Коли слід звітувати з ЄСВ за оновленою формою?

Нагадую, що 18 жовтня набрав чинності Наказ Міністерства фінансів України від 07.09.2016р. №813 «Про внесення змін до деяких наказів Міністерства фінансів України», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 вересня 2016 р. за №1290/29420, яким внесено зміни до Порядку складання звіту з ЄСВ та Інструкції про нарахування ЄСВ. Внаслідок внесених змін, подавати звіт з ЄСВ (додаток 4) потрібно за оновленою формою.

Наказ №813 опубліковано у жовтні, тому вперше відзвітувати про ЄСВ за новою формою роботодавці повинні за жовтень 2016 року у листопаді.

Про актуальні питання оподаткування йшлося на семінарі

Фахівці Галицької, Личаківської та Залізничної ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області провели семінар для платників податків Львова на тему: «Нове в оподаткуванні. Актуальні питання оподаткування для платників податків – юридичних осіб».

Пропонуємо найбільш актуальні питання та відповіді, які роз’яснено на семінарі.

Чи потрібно підприємству подати повідомлення про прийняття на роботу працівника, який без звільнення від своєї основної роботи виконує на тому ж підприємстві поряд зі своєю основною роботою додаткову роботу за іншою професією (посадою)?

Державною фіскальною службою України у листі від 18.10.2016 №22502/6/99-99-13-02-03-15 (далі – лист ДФС №22502) надана податкова консультація з питань повідомлення про прийняття працівників на роботу

Порядок повідомлення ДФС та її територіальних органів про прийняття працівника на роботу затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 №413 (далі – Постанова №413).

Відповідно до Постанови №413 повідомлення про прийняття працівника на роботу подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою до територіальних органів ДФС за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за формою згідно з додатком до постанови №413 до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором.

У листі №22502 зазначено, що підприємство не подає повідомлення про прийняття на роботу працівника, який без звільнення від своєї основної роботи виконує на тому ж підприємстві поряд зі своєю основною роботою додаткову роботу за іншою професією (посадою).

Хто має право на податкову знижку за навчання?

Відповідно до статті 166 Податкового кодексу України право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року має фізична особа – резидент – платник податку на доходи фізичних осіб, яка не є суб’єктами господарювання.

Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються таким платником податку у річній податковій декларації про майновий стан і доходи, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року (підпункт 166.1.2 пункту 166.1 статті 166 Кодексу).

Тобто, за 2015 рік платник податку повинен скористатися правом на нарахування податкової знижки до кінця 2016 року, так як таке право на наступні податкові роки відповідно до підпункту 166.4.3 Податкового кодексу України не переноситься.

Підпунктом 166.3.3 статті 166 Податкового кодексу визначено, що фізична особа – платник податку має право включити до податкової знижки суму коштів, сплачених ним на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати. За 2015 рік сума податкової знижки не може перевищувати 1710 гривень у розрахунку на кожну особу, яка навчається, за кожний повний або неповний місяць навчання протягом 2015 року.

Членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім’ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення (підпункт 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).

Фізична особа – підприємець на спрощеній системі 3 група додає новий КВЕД діяльності. Чи можна розпочати займатися цією діяльністю з дня внесення КВЕД і надавати послуги юридичним особам? Чи потрібно подавати заяву в ДФС?

Фізична особа – підприємець на спрощеній системі 3 група має право отримувати дохід за новими видами діяльності КВЕД при умові занесення держреєстратором відповідних змін у держреєстр.

Відповідно до п.298.6 ст.298 Податкового кодексу України у разі зміни податкової адреси суб’єкта господарювання, місця провадження господарської діяльності заява подається платниками єдиного податку третьої групи разом з податковою декларацією за податковий (звітний) період, у якому відбулися такі зміни.

До заяви включаються відомості (за наявності) про зміну видів господарської діяльності згідно з п.п.298.3.1 п.298.3 ст.298 Податкового кодексу України.

Які зміни в оподаткуванні неприбуткових організацій?

Основними змінами з питань оподаткування неприбуткових організацій є:

- по-перше, затвердження Постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року №440 нового Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, а також виключення з нього організацій, які не відповідають критеріям неприбуткових;

- по-друге, затвердження наказом Міністерства фінансів України від 17 червня 2016 року №553 нової форми Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації.

Постанова №440 набрала чинності 16 липня поточного року. Відповідно до цієї Постанови, неприбуткові організації повинні до 1 січня 2017 року привести у відповідність до вимог пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України статутні документи та надати до податкових інспекцій за місцем обліку їх копії.

Неприбуткові організації, які до 1 січня 2017 року не привели свої статутні документи у відповідність до вимог Кодексу та не надали копії таких документів до контролюючого органу, виключаються після 1 січня 2017 року таким органом з Реєстру у порядку, визначеному Постановою №440.

Роз’яснення Державної фіскальної служби України стосовно алгоритму дій для неприбуткових організацій та контролюючих органів при включенні таких організацій до Реєстру та виключенні з нього надані у листі ДФС України від 25 серпня 2016 року №28602/7/99-99-15-02-01-17, з яким Ви можете ознайомитись на головній сторінці офіційного веб-порталу ДФС України у розділі «Законодавство» – «Податкове» – «Листи».

Крім того, Наказу №553, яким затверджена нова форма Звіту, то він набрав чинності 2 серпня 2016 року. За новою формою необхідно звітувати неприбутковим організаціям, починаючи зі звітного періоду – 2016 рік.

Я фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування. Яким чином, з урахуванням останніх змін у законодавстві, сплачуються авансові платежі для таких підприємців?

У підпункті 177.5.1 пункту 177.5 статті 177 Податкового кодексу України з урахуванням змін авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб на загальній системі оподаткування розраховуються платником податку самостійно згідно з фактичними даними, зазначеними у Книзі обліку доходів і витрат, кожного календарного кварталу.

Авансові платежі сплачуються до бюджету до 20 числа місяця, наступного за кожним календарним кварталом, тобто до 20 квітня, до 20 липня і до 20 жовтня. Авансовий платіж за четвертий календарний квартал не розраховується та не сплачується.

Якщо результатом розрахунку авансового платежу за відповідний календарний квартал є від’ємне значення, то авансовий платіж за такий період не сплачується.

Остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними у річній податковій декларації про майновий стан і доходи, з урахуванням сплаченого ним протягом року податку на доходи фізичних осіб на підставі документального підтвердження факту його сплати.

Надмірно сплачені суми податку підлягають зарахуванню в рахунок майбутніх платежів з цього податку або поверненню платнику податку в порядку, передбаченому Кодексом (підпункт 177.5.3 пункту 177.5 статті 177 Кодексу).

За яких умов фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку звільняються від сплати єдиного податку?

Від сплати єдиного податку відповідно до пункту 295.5 статті 295 Податкового кодексу України звільняються виключно платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, у таких випадках:

- на період щорічної відпустки тривалістю один календарний місяць на рік. Інформація про період такої відпустки вказується у відповідній заяві довільної форми, що подається до державної податкової інспекції за місцем реєстрації платника (підпункт 298.3.2 пункту 298.3 статті 298 Податкового кодексу України);

- на період хвороби, обов’язково підтвердженої копією листка (листками) непрацездатності, за умови, що хвороба триває не менше 30-ти календарних днів. При цьому, інформація про термін тимчасової втрати працездатності вказується у відповідній заяві довільної форми, що подається до державної податкової інспекції за місцем реєстрації платника, з обов’язковим доданням копії листка непрацездатності (підпункт 298.3.2 пункту 298.3 статті 298 Кодексу).

Згідно з пунктом 295.6 статті 295 Податкового кодексу України суми єдиного податку, сплачені платниками єдиного податку першої і другої груп, як авансові внески відповідно до пункту 295.5 статті 295 Кодексу, підлягають зарахуванню у рахунок майбутніх платежів з цього податку за заявою такого платника. А помилково та/або надміру сплачені суми єдиного податку підлягають поверненню платнику у порядку, встановленому Податковим кодексом України.

Чи має право ФОП – платник єдиного податку здавати в оренду частину нерухомого майна як фізична особа, а іншу частину як ФОП?

Відповідно до п.п.291.5.3 п.291.5 ст.291 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями (далі – Кодекс) не можуть бути платниками єдиного податку, зокрема, фізичні особи – підприємці (далі – ФОП), які надають в оренду:

- житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 100 квадратних метрів;

- нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 300 квадратних метрів.

Згідно із п.1 ст.320 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 №435-ІV власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом. Вказане положення також стосується використання майна, яке надається в оренду підприємцем на спрощеній системі оподаткування.

Таким чином, фізична особа, якій належить нерухоме майно (житлового або нежитлового призначення), загальна площа якого не перевищує норми, встановлені п.п.291.5.3 п.291.5 ст.291 Кодексу, не має права надавати одну частину нерухомого майна в оренду як фізична особа – не суб’єкт господарювання, а іншу частину як ФОП на спрощеній системі оподаткування.

Така фізична особа може надавати нерухоме майно (житлового або нежитлового призначення) в оренду як ФОП на спрощеній системі оподаткування або як фізична особа – не суб’єкт господарювання.

Для яких категорій населення на теперішній час передбачені чинним законодавством пільги по земельному податку?

Підпунктом 281.1 статті 281 Податкового кодексу України від сплати земельного податку звільняються наступні категорії населення:

- інваліди першої і другої групи;

- фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;

- пенсіонери (за віком);

- ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

- фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Звільнення від сплати земельного податку, поширюється лише на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм, а саме:

а) для ведення особистого селянського господарства – у розмірі не більш як 2 гектари;

б) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка):

- у селах – не більше як 0,25 гектара;

- у селищах – не більше 0,15 гектара;

- у містах – не більше 0,1 гектара;

в) для індивідуального дачного будівництване більш як 0,1 гектара;

г) для будівництва індивідуальних гаражів – не більш як 0,01 гектара;

д) для ведення садівництва – не більш як 0,12 гектара.

Фізична особа, яка має підстави для отримання пільг щодо сплати земельного податку, повинна надати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки заяву довільної форми про надання пільги та документи, що посвідчують її право на таку пільгу. 


Поширте та додайте в закладки

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Пошук
Custom Search
Натисніть
Календар публікацій
Травень 2021
П В С Ч П С Н
« Кві    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Стрічка новин

Оголошення

ОГОЛОШЕННЯ Всім, хто бажає придбати книгу[...]

Оголошення

Оголошення У неділю, 28 жовтня 2018 року, о[...]

Єдиноборства

Щирецькі чемпіони  За підтримки Громадської організації[...]

Аргентина 2018

Олімпійське срібло у Оксани Чудик  З[...]

Вільна боротьба

Пам’яті Олекси Довбуша У місті Коломиї[...]
Новини податкової

Інформація 15.04.2021

Об’єднана звітність з єдиного внеску[...]

Інформація 14.04.2021

До уваги викладачів-репетиторів! Головне управління ДПС[...]

Інформація 8.04.2021

Платники податків міста Львова за[...]
Погода
Погода в Україні
Музичний плеєр

Here is the Music Player. You need to installl flash player to show this cool thing!

Хто онлайн
3 Гостей
Рекомендуємо!