Наші традиції | Щирець – старовинне мiстечко Львiвщини
Цікаві статті

Жимолость їстівна

Жимолость їстівна, корисні[...]

Гумі

Гумі, або Лох[...]

Папайя

Папайя (або хлібне[...]
Наша кнопка
Сайт Щирця
Допомога сайту
Календар свят і подій
Географія відвідувань
Курс валют
Загружается информеры для сайта от kurs.com.ua

3488 Переглядів

 Гаївки.

Гаївка – це старовинна назва українських хороводів; ймовірно, вона збереглася ще від того часу, коли наші пращури виконували обрядові пісні й танці в заповітних гаях навколо священних дерев.На початку християнства хороводи, як частина поганських релігійних обрядів, переслідувалися церквою.В наш час гаївки виконують в Західній Україні (зокрема на Львівщині) під час Великоднього тижня на церковному подвір’ї. Виконавцями веснянок та гаївок переважно були дівчата і молоді жінки, берегині народних традицій.Галицькі гаївки діляться на три групи: гаївки-ігри (з ілюстрацією сюжету); гаївки-хоро-води; гаївки-дотинки (гаївки-жарти).
В різних місцевостях регіону трапляються розбіжності: у назвах: гаївка, гаїлка, гагілка, ягівка, ягілка, магілка, голубка, галя, жучок; учасники: тільки дівчата; дівчата і хлопці; дівчата, хлопці та молоді одружені пари; усі бажаючі без обмежень; у репертуарі: сюжетні, історичні, хліборобська праця; у традиції; у способах виконання.
Gai'vky

Щирець – містечко, багате на народні традиції та звичаї. А весна – пора пробудження природи, улюблена пора дітей для відновлення весняних забав та пісень. Саме навесні найсвітліше та найжаданіше свято – Великдень – свято перемоги життя над смертю.
І ось у Щирці відновлено дитячі ігри-забави – гаївки, які численно зібрали дітвору різного віку біля церков Різдва Пресвятої Богородиці та Святої Трійці у перший день свят.
Вивчення гаївок, тобто підготовка малечі до свят, тривала понад два місяці. Місцева вчителька музики Лариса Пекар згуртувала дітей з Пісок, Ланів, та Щирця. У спортивному залі Щирецької школи № 2 проводили репетиції, за що особлива подяка директору школи Г.М.Пижик. З великим бажанням допомогти залучити дітей до забав долучилися директор Народного дому с. Лани Ярослава Кутнів та Світлана Попеску -лідер Спільноти ім. Святої Варвари. Бажаючих вчитися було більше сотні, зал не вміщував усіх дітей. Але результат -втішний. Хоч і погода була не особливо привітною – дощило. Забави були численні, веселі, жваві, рухливі; а наймолодші -діти двох-чотирьох років – з азартом збирали імітовані писанки під рухливу гаївку.
До речі, гаївки були автентичні як за виконанням мелодії, так і в рухах. Ще з 1989 року Лариса Пекар почала їх відновлювати, записуючи від місцевих старожилів, учасників «Просвіти» Пелагії Мокрої, Марії Шепітки, Марії Бараболі, Андрія Крижанівського та ін. Працюючи в Щирецькій ЗОШ № 1, постійно відновлювала традиції водіння гаївок в актовому залі школи, на шкільному подвір’ї, в Народному домі, біля місцевих церков і навіть в Соколівській ЗОШ, працюючи там вчителем музики, щораз додаючи нових.

За способом виконання цьо-горіч було вивчено 30 гаївок. Зокрема – це колові: «Гей, дівчата», «Візьмім, діточки, дзвіночки», «Минула зима», «Де гаївка лунала», «Барвінець», «Ку-ку»; з солістами в колі і поза ним: «Довга лоза», «Подоляночка», «Бузько», «Ходжу сам», «Адам і Єва», «Вишита хустинка», «Хто родився», «Хто видав, хто слихав», «Встаньте, дівчата», «Посаджу я грушечку», «Царівна», «Голубка», «Соловію, сватку-сватку», «Зайчик», «Сам ся цісар дивував», «Вінку рожовий», «Хорт і вовки»; розірване коло: «Кривий танець», «Вію вінець», «Шум»; парні: «Огірочки», «Жучок»; гуртові: «Їде жельман», «Дим ланом», «Мости». Жаль, дощик не дав бавитися досхочу. Але в організаторів є задум і надія, що наступного року проведеться свято гаївки не лише на церковних подвір’ях, а й у селищі, як це робить місто Львів у Шевченківському Гаю, місто Дрогобич, яке цього року встановило всеукраїнський рекорд гаївки довжиною в три кілометри.

Оксана Андрущак.


Поширте та додайте в закладки

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>