Щирецька ДПК діє | Щирець – старовинне мiстечко Львiвщини
Цікаві статті

Жимолость їстівна

Жимолость їстівна, корисні[...]

Гумі

Гумі, або Лох[...]

Папайя

Папайя (або хлібне[...]
Наша кнопка
Сайт Щирця
Допомога сайту
Календар свят і подій
Географія відвідувань
Курс валют
Загружается информеры для сайта от kurs.com.ua

1810 Переглядів

Разом гасимо палаючі торф’яники

Pozhezha1 Pozhezha2

19 жовтня 2017 року у Щирецьку добровільну пожежну команду надійшов сигнал – «Горить торф». На сполох забили працівники охорони магістрального трубопроводу нафтопродуктів, який проходить через територію Щирецької селищної ради. Місце спалахування знаходилось на відстані близько 10 метрів від магістралі. Трохи більше року минуло з того часу, коли відбувся розрив труби на газопроводі. Ще свіжі в пам’яті мешканців Щирця, і особливо району Закутку, страшний вибух і після нього гучний шум вранці 9 вересня 2016 року. Тривожні години пережили тоді щирчани. І тепер, побачивши у районі минулорічної катастрофи, пожежний автомобіль, люди почали хвилюватись – чи не сталося знову щось.

Але горіння торфовиськ не менш небезпечне.

Спекотне та посушливе літо спричинило масові загоряння торфу майже по всій території України, про що яскраво свідчать сюжети у новинах. Не оминуло це лихо і нас, адже торф’яні пожежі найчастіше трапляються в місцях видобутку або залягання торфу й виникають з причин неправильного поводження з вогнем, від розрядів блискавок чи самозаймання. Торф схильний до самозаймання, яке може статися при температурі вище 50 °C.

Торф’яні пожежі рухаються повільно, по декілька метрів на добу, і відзначаються тим, що їх майже неможливо згасити. Вони небезпечні раптовими проривами вогню з-під землі і тим, що їх край не завжди помітний. Якщо ви, відпочиваючи на природі, почули характерний запах горілого, побачили, що місцями з-під землі просочується дим, а сама земля гаряча – це торф’яна пожежа. Торф вигоряє зсередини, утворюючи порожнини, в які можна провалитися й згоріти. Температура в товщі торфу, охопленого пожежею, більше тисячі градусів. Дуже важливо не дати пожежі розповсюдитись. Чим швидше замітиш – тим швидше і легше ліквідувати.

Підступність горіння торфу в тому, що на початку горіння в суху погоду не видно підземного тління і диму. Чути тільки їдкий запах і сморід. Вже після того, як на це місце попадає волога (туман, мряка, дощ) починаться випаровування і проявляються місця тління-горіння.

Так сталось і цього разу. Вдень (була сонячна погода) виїхав на місце події селищний голова. Ознак пожежі не було помічено. Та з настанням вечора і випаданням вологи проявились ознаки тління. Начальник Щирецької добровільної пожежної команди Ігор Білий разом з Володимиром Ваньковичем прибули на пожежному автомобілі TSF Volkswagen LT (подарунок Щирцю від німецьких партнерів з міста Gudensberg, Freiwillige Feuerwehr Gudensberg-Dorla) на небезпечне місце. Почали застосовувати первинні засоби гасіння (вогнегасники) та обкопувати епіцентр.

Pozhezha3 Pozhezha4

Трохи згодом прибули інспектор Пустомитівського РВ ДСНС Ігор Волос, член Щирецької ДПК Володимир Галабурда та інші щирецькі рятівники. Оцінивши ситуацію, вирішили застосувати штатну мотопомпу пожежного автомобіля TSF Volkswagen LT. В зв’язку з тим, що автомобіль не зміг дістатись до місця події, прийшлось нести важку помпу вручну пів кілометра. Довелось вночі пробиватись через хащі та очерет, оминаючи рови та ями. Допомагали пожежникам і два охоронці трубопроводу. Забір води виконували з меліоративного каналу, який знаходився на відстані близько 60 метрів від ділянки з тліючим торфом.

Pozhezha5 Pozhezha6 Pozhezha7 Pozhezha8

За півтора години вилили вагон води. Ліквідувавши останні цівки диму, після опівночі, повертались додому. 

Наступного дня (20.10.2017 р.) біля ліквідованого згарища було виявлено 30 вогнищ на території близько 1 га. До роботи приєдналися сили Пустомитівської 25-ої ДПРЧ ДСНС України. Під керівництвом начальника частини Ігоря Мельничука разом з Щирецькою добровільною пожежною командою до обіду вдалося локалізувати і ліквідувати торф’яні вогнища. Злагоджено і швидко працювали начальник караулу Ігор Радиш, Сергій Кулієв, Роман Іванець, Іван Сохацький. Керівником акції було прийнято рішення вести подальше спостереження за даною територією.

Довідка

Головним способом гасіння підземної торф’яної пожежі є обкопування території огороджувальними канавами. Саму пожежу гасять шляхом перекопування палаючого торфу і заливання його великою кількістю води. Оскільки температура в товщі торфу, охопленого пожежею, більше тисячі градусів, вода, яка потрапляє на зону горіння згори, випаровуюється, не встигаючи досягнути вогнища. Для ліквідації торф’яної пожежі необхідні дуже великі обсяги води.

Продукти згоряння, які утворюються внаслідок горіння торфу, дуже небезпечні для здоров’я людей, оскільки вони є радіоактивними та негативно впливають на екологічну ситуацію.

Тому велике значення має вживання запобіжних заходів при поводженні з вогнем, при палінні тютюну в місцях покладів торфу, категорично забороняється паління сухих трав і чагарників.

Рекомендації для щирчан при задимленні атмосферного повітря у результаті торф’яних пожеж:

  • Намагатися обмежити перебування на відкритому повітрі, уникати тривалого перебування на відкритому повітрі рано вранці (у повітрі знаходиться максимальна кількість смогу) та у найспекотніший час доби. Дітям і вагітним жінкам слід відмовитися від тривалих прогулянок.

  • Слід тримати вікна зачиненими, особливо вночі і рано вранці. При відкритті вікон завішувати місця надходження атмосферного повітря (вікна, кватирки тощо) зволоженою тканиною і періодично її змінювати.

  • По можливості використовувати у побуті та на робочих місцях системи кондиціонування та очищення повітря.

  • Проводити вологе прибирання в житлових приміщеннях і на робочих місцях; корисно також поставити в житлових та робочих приміщеннях ємності з водою, щоб підвищити вологість повітря.

  • Збільшити споживання рідини до 2-3 літрів на день для дорослих. Для відшкодування втрати солей та мікроелементів рекомендується пити підсолену і мінеральну лужну воду, молочно-кислі напої (знежирене молоко, молочну сироватку), соки, мінералізовані напої, киснево-білкові коктейлі.

  • У разі виникнення симптомів гострого захворювання або нездужання (поява ознак задишки, кашлю, безсоння) необхідно звернутися до лікаря.

  • Уникати потрапляння під дію опадів, у випадку неможливості уникнення – за першої можливості прийняти душ.

 

Володимир Попович


Поширте та додайте в закладки

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Пошук
Custom Search
Натисніть
Календар публікацій
Березень 2024
П В С Ч П С Н
« Лют    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Стрічка новин

Інтерв'ю з письменником

                                      «Час минає й слідів[...]

Оголошення

ОГОЛОШЕННЯ Всім, хто бажає придбати книгу[...]

Оголошення

Оголошення У неділю, 28 жовтня 2018 року, о[...]

Єдиноборства

Щирецькі чемпіони  За підтримки Громадської організації[...]

Аргентина 2018

Олімпійське срібло у Оксани Чудик  З[...]
Новини податкової

Інформація 10.02.2022-3

Навчальний семінар з актуальних питань[...]

Інформація 10.02.2022-2

На «гарячій лінії» у Львівській[...]

Інформація 10.02.2022-1

У Львівській ДПІ відбувся семінар -[...]
Погода
Погода в Україні
Музичний плеєр

Here is the Music Player. You need to installl flash player to show this cool thing!

Хто онлайн
6 Гостей
Рекомендуємо!